Твір за творчістю Миколи Бажана

Карбівничий слова Микола Бажан зміцнив позиції молодого українського відродження у 20-х роках; зумів уникнути куль, Грат, колючого дроту в сумнозвісних 30-х роках; стояв на сторожі української поезії в 40-60-х роках XX ст. Головним успадкуванням письменника були такі стилі, як барокко і романтизм, елементи футуризму та експресіонізму, і, нарешті, реалізм. М. Бажан навесні 1968 року написав поему “Дебора”.

У творі розповідається про далеку поетову юність, про мистецтво Леся Курбаса, котрий зі своїм театром “Кийдрамте” приїхав 1921 року до

Умані. Саме цьому талановитому засновнику театральної студії вдалося повернути до життя дівчину, з якої знущалися бандити отамана Стецюри. Звичайно, говорити про постать Леся Курбаса, знищеного пізніше на Соловках, на початку 1968 року було досить небезпечно.

А Бажан показав його як митця, вчителя, людину, чия гіпнотична художня сила повернула Дебору до повноцінного життя, а в душах студійців запалила вогонь творчості. Видіння юності зникають, і поет .бачить жахливе Дантове пекло на рідній українській землі. Перед читачем – соняшник, що тягнеться несміливо до неба.

Життя перемагає смерть, квітка сонця повернена.

Автор розповідає про загибель героїні у страхітливій Сухій Балці. Але вона залишається живою в пам’яті близьких: Такою і сама Дебора ти була, Такою ти єси.

Так, єси!

Образ дівчини привернув увагу критиків. Дебора, до речі, за Біблією – пророчиця, воїтелька, що підняла своїх співвітчизників на боротьбу із завойовниками. Довго не друкували цю поему.

Як згадував письменник Семен Журахович, під час однієї з останніх зустрічей Микола Платонович з болем сказав: “Ось чого вже не доведеться дочекатися, так це побачити “Дебору” в книжці”.

Більше сімнадцяти років поема йшла до читача. Лише після смерті письменника була надрукована у чотиритомній збірці його творів. Твір ще раз засвідчив небуденний характер спадщини М. Бажана, що увібрала в себе філософську заглибленість, піднесеність, предметність і Грунтовність реалістичного словесного малюнка, перевагу епічного над ліричним, скульптурну виразність слова.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Твір за творчістю Миколи Бажана