ТЕРЛЕЦЬКИЙ ОСТАП (псевд. – В. Кістка, Ів. Заневич, В. Мак; 05.02.1850, с. Назірна, тепер Коломийською р-ну Івано-Франківської обл. – 22.07.1902, Львів) – публіцист, літературознавець, громадський діяч.
Закінчив філософський факультет Львівського університету (1872) та юридичний факультет Віденського університету (1883). У Відні ввійшов до складу товариства “Січ”, яке виникло на хвилі українофільства й розгортало свою діяльність під впливом раннього “народовства”. О. Терлецький очолив те крило товариства, яке критично ставилося до цих тенденцій
З 1875 р. разом із С. Подолошським почав активно працювати над виданням української соціалістичної літератури за кордоном. За це його було заарештовано (1877) й привезено в кайданах із Відня па суд до Львова. Там познайомився з І. Франком, позитивно впливав на формування його світогляду.
Свої публіцистичні статті О. Терлецький публікував у газеті “Вольное
Палко обстоював соціальне призначення письменства. Не сприймаючи “сентиментально-ідилічну” творчість, ратував за письменство “живих ідей, живих поглядів на світ, живого реалізму”.
Перу О. Терлецького належить кілька розвідок про В. Навроцького, зокрема передмова до творів письменника, виданих у Львові 1884 р., “Згадка про життя Володимира Навроцького”.
З упорядкованого К. Студинським збірника “Галичина й Україна в листуванні 1862-1884 рр.” (1931) О. Терлецький постає як активна, творча особистість, що підтримувала все прогресивне в рідній літературі. Він спрямовував молодих галицьких початківців О. Кобилянську, Н. Кобринську, О. Маковея, Л. Мартовича на шляхи реалізму. Народна поезія була для нього живлющим джерелом розвитку українського художнього слова.
Літ.: Франко І. Др. Остап Терлецький: Спомини і матеріали // ЗНТШ. 1902. Т. 1. Кн. 6; Поважна В. Розвиток української літературної критики у 80 – 90-х роках XIX ст.: До проблеми критеріїв і методу.
К., 1973; Франко І. З остатніх десятиліть XIX віку // Франко І. Зібр. творів: У 50 т. К., 1984. Т. 41; Історія української літературної критики: Дожовтневий період. К., 1988.
П. Хропко