Серед найкращих п’єс, що поєднують матеріал, узятий з українського життя, патріотизм, здорові народні ідеали та літературно-драматичну майстерність, глибину висновків, уміння бачити загальноісторичний сенс подій, що відбуваються в Україні, п’єса І. Карпенка-Карого “Хазяїн” посідає не останнє місце.
Персонажі п’єси-сім’я, помічники, знайомі, що оточують головного героя Терентія Пузиря. Драматург групує події і будує сюжет так, що на наших очах обертається “хазяйське колесо”, об’єднуючи всіх навколо з однією метою
Це один із своєрідних характерів, які з’являються в українському селі тоді, коли традиції порушено, народні ідеали втрачено, а чесноти, якими пишалися предки, поступилися місцем грошам.
Заради грошей дозволено все. Закони людські та юридичні відступають назад, бо людина бере у супутники один закон: “Аби бариш, то все можна!” Почавши з добування грошей, бо все нібито свідчить про те, що саме в них щастя, герой непомітно підкоряє життя своє та
А Карпенко-Карий бачить, що з’явилися інші герої, для яких гроші – не засіб, а самоціль. І сам Пузир, і родина живуть у злиднях, багатій-мільйонер ходить у кожусі, що вже тхне, як купа гною, його одежина – латка на латці. Він не може й помислити, що гроші можна віддати за те, що не принесе баришу.
Манія хазяїна охоплює і його найближчих помічників – Феногена та Ліхтаренка. Вони дрібніші за Пузиря, але головну науку засвоїли: хапай все, що можеш.
Кінець п’єси трагікомічний. Смерть знаходить Пузиря, коли він героїчно ганяється за гусьми. При падінні Пузир відбиває нирки.
Дбайливий Феноген, уболіваючи за хазяїна, каже фразу, яка є справжнім некрологом життю, присвяченому одній меті: “Беріть ті носилки, що гній виносять з конюшні… ” А головне те, що хазяїн тільки схвалив би таку розпорядливість!
Помираючи, Пузир лишається вірним собі. Його турбують хворі вівці. Драматург укладає в уста героя слова, що несподівано знижують ефект комічності і підносять фінал п’єси до трагізму.
Турботливий селянин, що піклується про худобу; бо її шкода, а не тільки тому, що вона дає прибуток-таким бачимо ми Терентія Пузиря. І, як у Гоголя, “невидимі сльози” над загубленою душею і життям охоплюють читача…