І. Головні герої козацьких пісень. (У добу козаччини головним героєм і виховним ідеалом став козак як втілення всіх чеснот справжнього українця, мужній лицар-визволитсль, безкорисливий захисник скривджених і знедолених.)
Образи-символи козацьких пісень. (Особливу увагу слід звернути на змалювання в піснях козацького “чуба як символу незалежності товариства лицарів.)
ІІ. Лейтмотив рекрутських пісень. (Якщо в козаки українець ішов з доброї волі, то в рекрути його “забривали”. Наруга над духовним світом юнака – головна ідея
Тематика рекрутських пісень. (У цих піснях показано важку примусову солдатську службу, повернення рекрута додому хворим, морально покаліченим або його смерть у війську чи в дорозі. Ці твори реалістично зматьовують характерні моменти соціальної несправедливості: жеребкування під час набору, спроби викупу сина, заміну його на іншого, переважно сироту.)
ІІІ. Чумацькі неписані закони. (Самовіддана вільна праця чумаків, справедливість при розподілі прибутків, людяність, допомога сиротам і вдовам високо цінувалися в народі.)
1. Тематика чумацьких пісень. (У дорозі чумаків постійно чекали
2. Провідні мотиви і символи пісень. (Основними у чумацьких піснях стають мотиви, .пов’язані з прагненням до волі як духовної свободи, можливості вибору життєвого шляху. Головний символ – дорога, вона непередбачена як саме життя.)