І семестр
З НАРОДНОГО ДЖЕРЕЛА
НАРОДНІ ДИТЯЧІ ПІСНІ ТА МАЛІ ЖАНРИ
Урок 11. СКРИНЬКА ПРИСЛІВ’ЇВ І ПРИКАЗОК
Мета: дати уявлення про суттєві ознаки прислів’їв; удосконалювати навички читання вголос і мовчки; учити виділяти в тексті головне; довести на матеріалах прислів’їв красу, багатство, влучність рідної мови; виховувати інтерес до читання.
Хід уроку
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
Ніс Гриць пиріг
Через поріг,
Став на горіх,
Упав на поріг.
Казка, каска, казка, казка, казка.
Дубочки, дубочки, зубочки, дубочки,
Мишка, миска, мишка, мишка, мишка.
Ра-ра-ра – висока гора.
Ро-ро-ро – гостре перо.
Рі-рі-рі – сонце угорі.
РУ-РУ-РУ – не псуй кору.
Ри-ри-ри – книжку бери
Ір-ір-ір – великии двір.
Ир-ир-ир – голландський сир.
Ря-ря-ря – ясна зоря.
Ар-ар-ар – вправний кухар.
Ер-ер-ер – молодий шофер.
Учитель промовляє речення. Діти доповнюють його, додаючи по одному слову.
Жовтіють дерева.
Восени жовтіють дерева у лісах.
Восени жовтіють дерева у лісах і парках.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Учні загадують загадки про місяць і зорі.
IV. МОТИВАЦІЯ
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– До перлин української мови належать прислів’я, що впродовж століть складав народ. Вони виникли у сиву давнину, передавалися з вуст в уста, адже тоді ще не було письма, У мудрих і дотепних висловах український народ розкрив різноманітні явища суспільного життя і природи, влучно оцінив людські характери та події. Правда і кривда, добро та зло, мужність і боягузтво, щедрість та скнарність, товариськість і незгода, соціальна нерівність та любов до краю – про все це передано у прислів’ях коротко та образно, адже у них – вікова мудрість, багатостраждальна історія.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Кожна група зачитує по 2 прислів’я, пояснює їх значення.
– Знайдіть прислів’я, у яких використано слова, протилежні за значенням.
– Прочитайте прислів’я, в яких містяться слова, що римуються.
Мета: дати уявлення про суттєві ознаки прислів’їв; удосконалювати навички читання вголос і мовчки; учити виділяти в тексті головне; довести на матеріалах прислів’їв красу, багатство, влучність рідної мови; виховувати інтерес до читання.
– Не знаєш броду -… (не лізь у воду).
– Диму без вогню… (не буває).
– Не той друг, хто медом маже, а той… (хто правду каже).
– Кожна жаба своє… (болото хвалить).
– 3 малої іскри… (великий вогонь буває).
Учні закінчують прислів’я, пояснюють їх значення.
Кожна група отримує картку із зашифрованим прислів’ям, називає його та пояснює значення.
Щоб прочитати зашифроване прислів’я, потрібно у кожному горизонтальному рядку закреслити кожну другу літеру.
1-ша група
Л у а ш с м т б і р в т к в а
Д і е т н у ь
П л о с ч к и ж н д а х є,
А н
С п о р л с о н в а е к й
К х і ю н ц ч ш а п є.
(Ластівка день починає, а соловей кінчає.)
2-га група
С к л р о п в д о
Д н о з
С ч л н о ї в к а –
З к л ї о м ж о и з т а ь к с р я
М н о д в к а є.
(Слово до слова – зложиться мова.)
3-тя група
X к т р о д
С н в в о п є м ї ч
М ф о ю в т и ь
Ц п у з р ї а і є л т і ь у с з я о,
Т к о і й м
С д а о м у
С ф е х б н е
С ї т а и о д н а к є у т п ь р с б я.
(Хто своєї мови цурається, той сам себе стидається.)
4-та група
П к т о и у ц а ю п
П о і ф з ц н к а о ю і т в ь
П р о в
П н і с р’ м ю о,
А н
Л о ю м д е и а н к у –
П д о
М н о у в ч і о.
(Птицю пізнають по пір’ю, а людину – по мові.)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Чи сподобався вам сьогоднішній урок?
– Що нового дізналися?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити 2 прислів’я, з якими ознайомилися вперше.