Шолохов в оповіданні “Доля людини” зображує долю рядової людини в Радянському Союзі, яка пройшла війну, полон і випробувала безліч болю, поневірянь і втрат зі стражданнями. Але ця людина не зламалася, вона зберегла душевну теплоту.
Перший раз Андрія Соколова читачі зустрічають біля переправи. Свої уявлення про цю людину вони вимальовують завдяки враженням оповідача. Соколов є високим, сутулотоватим чоловіком.
У нього великі руки, його очі ніби присипані попелом, вони наповнені тугою, та не простою тугою, а смертною. Завдяки цьому
Страшні події у його житті залишили глибокі сліди. Він розповідає про своє життя, називаючи його звичайним. Пізніше ми дізнаємося, що воно було сповнене жахливими потрясіннями.
Андрій Соколов впевнений, що Господь не повинен давати йому більше, ніж комусь іншому. Коли була війна, безліч російських людей зазнали такі ж потрясіння і навіть з більш трагічним кінцем. Соколов зміг пройти свій шлях, як і багато людей в Радянському Союзі, він відслужив у Червоній Армії, пережив страшний голод, через який на той світ вирушили всі його близькі люди.
Він і на куркулів попрацював, а
Шолоховим була використана композиція, відома як “розповідь в оповіданні”: Соколов сам розповідає про свою долю. Письменник зміг домогтися того, що звучання його розповіді щире і достовірніше. Коли читаєш твір Шолохова, складається таке враження, що герой реально існує.
У ньому накопичилося дуже багато чого, в душі його наболіло ще більше.
Крім темних смуг в житті Соколова були і світлі. Головне його щастя – сім’я. Дружина Ірина для нього любов усього життя, про неї він відгукувався з особливою ніжністю.
Вона вміла хранителька домашнього вогнища. Завдяки її старанням в будинку створювався затишок і тепла атмосфера. Чоловік вдячний їй за це до кінця життя. Соколов, коли у них з’явилися діти, повністю відколовся від пияцтва з товаришами і вся получка потрапляла в будинок.
Війна зруйнувала його життя, як і життя мільйонів людей.
Тема долі є найважливішою в літературі будь-якого народу. Письменники і своїм власним життям, і своїми творами завжди вели битву з долею, не бажали коритися їй. Так, життя може загнати людину в кут, але завдяки таким якостям, як мужність, фізична витривалість, моральна стійкість, патріотизм, природна кмітливість, людина переламає нещадну долю, не дозволить зламати себе.
Важко сказати, в чому більше проявилася душевна сила Андрія Соколова – в його поведінці в полоні, коли він турбувався про себе, або в його поведінці в мирному житті, коли, втративши найдорожчих і близьких йому людей, головний герой зумів подолати сумне безсилля перед долею і знайшов гідну мету в житті.