Мета: формувати вміння працювати над текстом; удосконалювати вміння читати, розуміти зміст тексту; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов і пошану до рідної мови.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Мовленнєва розминка
Робота над скоромовкою
Їсть Валерка вареника, а Валюшка – ватрушку.
2. Читання вірша Л. Компанієць “Отак у нас – щодня”
III. РОБОТА ЗА “ПІСЛЯБУКВАРЕМ” (с. 12-14)
1. Опрацювання вірша Ю. Косинської “Рідна мова” (с. 12)
– Прочитайте назву
– Як ви вважаєте, про що йтиметься на уроці? (Про нашу рідну мову, про її красу.)
1) Виразне читання вірша вчителем.
Учні уважно слухають і визначають, з якою інтонацією вчитель читає вірш, де робить паузи.
– Що означає любити свою мову?
2) Гра “Бджілки”. Самостійне напівголосне читання оповідання учнями.
– Чи любить автор рідну мову?
– Чому ви так вважаєте?
3) Вибіркове читання.
– Прочитайте слова, якими автор розповідає про рідну мову.
Мова (яка?)
– Велична, щедра, прекрасна, прозора, чиста, барвінкова, багата, вічно молода.
–
4) Читання вірша учнями вголос.
– Як ви розумієте вислів “Мова вічно молода”?
– Запам’ятайте! Щорічно 9 листопада в нашій країні відзначається День української писемності та мови.
5) Гра “Лабіринти”.
– Складіть букву до букви, щоб вийшли слова. (Рідна, українська, мова)
– Поміркуйте, чому українську мову ми називаємо рідною?
Фізкультхвилинка
2. Опрацювання сторінки “Читай і світ пізнавай” (с. 13)
1) Гра “Склади слова”.
– Складіть слова за напрямком стрілочок.
2) Читання піраміди слів.
– Дивлячись тільки на крапочки по центру піраміди, прочитайте слова.
3) Гра “Квіточка-читалочка”.
– Як називається квітка, яку ви бачите на малюнку?
– Складіть і прочитайте слова у квіточці-читалочці.
4) Робота в парах.
– Відведіть погляд і пригадайте прочитані вами слова. Перевірте свою пам’ять: назвіть слова сусідові по парті.
5) Робота за прислів’ям.
– Встановіть межі слів і прочитайте прислів’я.
Слово до слова – зложиться мова.
– Як ви розумієте це прислів’я?
3. Опрацювання сторінки “Читай і збагачуй свої знання й уміння” (с. 14)
1) Опрацювання тексту “Мова нашого народу”.
– Чому, на вашу думку, мову своїх батьків називають рідною?
– Як іще називають мову своїх батьків?
– Знайдіть у тексті речення, у якому про це розповідається, і прочитайте його.
– Чому українці пишаються рідною мовою?
– Як ви ставитеся до української мови? Складіть речення.
2) Робота з прислів’ям.
– Яке прислів’я заховалося в цьому рядку?
Рідна мова – найдорожчий скарб.
– Як ви розумієте це прислів’я?
ІV. ПІДСУМОК УРОКУ
– Чого навчилися на уроці?
– Чому українську мову називають барвінковою?