Рей БРЕДБЕРІ 1920-2012

ОБРАЗ МАЙБУТНЬОГО В ЛІТЕРАТУРІ

Рей БРЕДБЕРІ 1920-2012

Майбутнє не має певних і завершених форм, вони будуть такими, якими їх створюю ми.

Рей Бредбері

Американський фантаст Р. Бредбері написав понад 400 творів (оповідання, романи, вірші, п’єси для театру та кіно), у яких створено художній образ майбутнього. Якими люди прийдуть у третє тисячоліття? Які цінності вони принесуть у нову добу? Чи збережуть у поступі технічного прогресу доброту, милосердя, красу та гідність?

Ці проблеми, якими переймався митець, стосуються долі кожного

з нас і Всесвіту загалом. Рей Дугчас Бредбері народився 22 серпня 1920 р. в м. Вокігені (США, штат Іллінойс). З дитинства любив читати книжки. Уже у 12 років почав писати власні твори.

Юний Рей створив кілька версій продовження творів Едгара Берроуза, Жуля Верна й Герберта Уеллса – відомих представників наукової та соціальної фантастики. 1947 р. вийшла друком перша збірка оповідань Р. Бредбері “Темний карнавал”.

Світове визнання прийшло до письменника в 1950 р. після виходу у світ повісті “Марсіанські хроніки”, у якій розповідається про опанування космосу. У наступних творах (“Усе літо за один день”,

“Калейдоскоп”, “Канікули”, “Кульбабове вино”, “451 градус за Фаренгейтом” та ін.) митець порушує важливі проблеми розвитку людської цивілізації, збереження природи та культури.

Водночас митця надзвичайно тривожило знецінення духовності й занепад моралі в процесі стрімкого розвитку техніки. Він уважав, що людина, яка тримає в руках найсучасніші прилади, але втратила людяність, є небезпечною для світу. І все ж таки письменник вірив у перемогу розуму, добра та краси. “Я передаю людям свою любов до життя. Я хочу, щоб у них пробудилися найкращі людські почуття, щоб вони полюбили цей світ, який потрібно всім нам берегти”.

Талант митця визнаний у всьому світі. Рей Бредбері отримав найвищу нагороду США в галузі художньої літератури – Пулітцерівську премію. Він також нагороджений орденом Мистецтва і літератури, відзначений у Голлівуді за досягнення в галузі кіно.

В. Америці започатковано премію імені самого письменника за створення фантастичних кіносценаріїв.

Останні роки він був прикутий до інвалідного візка, але не залишав творчості. Письменник пішов із життя 5 червня 2012 р. в м. Лос-Анджелесі Його книжки назавжди залишилися з нами й допомагають торувати шлях у XXI ст.

Ознайомлення українських читачів із творами Р. Бредбері започаткував журнал “Всесвіт”, де 1962 р. були опубліковані “Марсіанські хроніки”. З того часу твори письменника постійно друкуються в Україні – у періодиці й окремими виданнями. Твори українською мовою перекладали Є. Крижевич, В. Митрофанов, О. Терех, Б. Салик та ін.

Конфлікт (художній) – зіткнення в художньому творі протилежних поглядів (позицій, ідей, інтересів), що призводить до загострення суперечностей, активних дій, боротьби. Конфлікт буває зовнішнім (зіткнення персонажів між собою або персонажів із світом загалом) і внутрішнім (складна боротьба різних начал у душі людини). В одному творі можуть поєднуватися різні види конфліктів.

Соціальна фантастика – різновид фантастики, у якому висловлено роздуми (або припущення) щодо теперішньої та подальшої долі суспільства, людської цивілізації, Усесвіту. У деяких творах поєднуються ознаки наукової та соціальної фантастики (наприклад у творах Г. Уеллса, Р. Бредбері та ін.).

Характерні ознаки соціальної фантастики:

– розкриття гострих конфліктів (зовнішніх і внутрішніх); – створення фантастичних ситуацій і образів, що актуалізують проблеми сучасного світу; – увага до духовного стану особистості, суспільного устрою, засад людської цивілізації; – перенесення часу в інший вимір (майбутній або минулий; створення особливих часових параметрів); – фантастичний простір, але він має окремі прикмети реальності (у ньому можна впізнати деякі факти та явища суспільства, соціальні відносини); – складність персонажів, їхні моральні випробування, внутрішні зміни; – незавершеність сюжету та характерів персонажів (вони можуть мати подальше продовження); – поєднання різних засобів художньої оповіді (від імені автора й персонажів, описи, діалоги, монологи тощо); – переосмислення митцями минулого та теперішнього, прогнози майбутнього.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Рей БРЕДБЕРІ 1920-2012