Матеріал уроку. Калмицька народна казка “Казка про рідний край”. Прислів’я.
Мета. Розширити та поглибити знання учнів про калмицьку народну казку; розвивати вміння оцінювати вчинки персонажів; виховувати інтерес до народної мудрості, бажання вчитися.
Обладнання. Ілюстрації до казки.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Мовна розминка.
1. Абетка народних казок.
– А зараз ми перевіримо, як ви знаєте народні казки світу. Спробуйте на кожну букву алфавіту назвати народні казки.
А | Н – німецькі |
Б – білоруські | О – орокські |
В – вірменські | П – польські |
Г – грузинські | Р – румунські |
Д – датські | С – словацькі |
Е – естонські | Т – туркменські |
Є – єврейські | У – українські |
3 – зулуські | Ф – фінські |
И – ительменські | X – хакаські |
І – індійські | Ч – чорногорські |
К – калмицькі | Ш |
Л – латиські | Ю – юкагирські |
М – молдавські | Я – японські |
– На які букви ми не назвали народи? (“Ж”. “Ц”, “Щ”)
2. Утворіть прислів’я та приказки.
Народ скаже, – | – своя сторона. |
В чужім краю – | – серце болить. |
Кожному мила – | – як зав’яже. |
За своїм краєм – | – і солов’ї не цвірінькають. |
– Які з утворених прислів’їв можна дібрати до калмицької казки?
III. Перевірка домашнього завдання.
1. Читання та переказування казки.
2. Добір прислів’їв.
– Прочитайте, які прислів’я ви дібрали вдома до змісту калмицької казки. (Учні зачитують.)
3. Перегляд ілюстрацій.
Учні переглядають ілюстрації та розказують, який саме епізод зобразили на малюнку.
4. Давайте пофантазуємо.
– Спробуйте продовжити цю казку, а потім ми звіримо з оригіналом.
IV. Опрацювання калмицької “Казки про рідний край” (продовження).
1. Читання казки вчителем.
– Хто з учнів передбачив події казки?
2. Читання продовження казки учнями мовчки.
– Чому пташка не співала в неволі?
3. Гра “Так чи ні” (складають учні і зачитують один одному).
– Пташка проспівала сто пісень печалі? (Так)
– Чи двісті пташок злетілися з усіх боків і підхопили її пісню? (Ні)
– Людям здалося, що не птахи співають, а їхні душі? (Так)
– Імператор не був на своїй батьківщині чотири роки? (Ні)
– Чи випустив імператор з клітки пташку? (Так)
– Чи тисячу і одну пісню хвали рідному краю заспівали птахи? (Ні)
– Чи всього дві тисячі й одну пісню хвали заспівали птахи рідному краю і свободі? (Так)
4. Вправи на розвиток читацьких навичок.
> Гра “Знайди і прочитай початок речення за його кінцем”.
– “… повелів він”.
– “… підхопили її пісню”.
– “… не був три роки”.
– “… а співають їхні душі”.
– “… пісню хвали свободі”.
> Читання “ланцюжком”.
5. Визначення зачину, основної частини і кінцівки казки.
6. Робота над образними засобами казки.
– Поясніть, як ви розумієте вислови:
– сонце сповільнювало свій хід
– годували її з імператорської кухні
– задушно в палаці
– жовті піски пустелі
– зажевріла на небі ясна вранішня зоря
– прийшов у це життя
7. Складання плану казки.
Орієнтовний план казки
1. Подарунок імператорові.
2. Золота клітка.
3. Мовчання пташки.
4. Трирічна подорож країною.
5. Пташка на волі.
V. Робота над ілюстрацією.
– Розгляньте малюнок. Розкажіть, що зображено на малюнку. Зверніть увагу на кольорову гаму малюнка.
– Який епізод казки на ньому зображено?
– Розкажіть, якою зображено пташку.
VI. Робота над прислів’ями.
– Прочитайте прислів’я та поясніть їх значення.
VII. Підсумок уроку.
– Як ви гадаєте, у чому полягає основна думка казки?
– Чого навчає нас ця казка?
VIII. Домашнє завдання.
Читати та переказувати казку. Відповідати на запитання в кінці казки. Повторити вивчене про творчість Ліни Костенко.