Михайло Коцюбинський глибоко знав історію рідного народу, постійно і наполегливо її вивчав. Він мріяв поїхати на низ Дніпра, щоб подивитися пороги, місця, де була колись Запорізька Січ, мав матеріал для написання історії міста Кам’янець-Подільського. На достовірному матеріалі історичного минулого України письменник малює збірний образ повсталих кріпаків, які активно протестують проти панського свавілля.
Незважаючи на страшні перепони, його герої постійно прагнуть здобути волю. В оповіданні “Дорогою ціною” мова йде про зруйнування
У 1818 році під час російсько-турецької війни тисяча козаків на чолі з кошовим отаманом Задунайської Січі Йосипом Гладким повернулися на Україну. Цього ж року турецький уряд ліквідував Задунайську Січ. Частина козаків переселилась на береги Азовського моря, частина залишилася в Туреччині.
Дія в оповіданні “Дорогою
В образах героїв твору – Соломії і Остапа – Коцюбинський підносить, романтично оспівує ясність мети, прямоту, великодушність, цільність, глибину і повноту почуттів, високу товариську етику, беззавітну хоробрість, спроможність витримати безліч злигоднів, перебороти перешкоди, що чекають борців за свободу на їх благородному шляху. Через змалювання образів Соломії, Остапа та інших утікачів, що повстали проти феодальної деспотії, Коцюбинський висловлює своє непримиренне ставлення до експлуатації людини людиною. Герой оповідання “Дорогою ціною” – це волелюбне українське селянство, що “тікало од пана і панщини”, що не заплісніло в неволі, не втратило ще живої душі. Головна мрія його життя – бажана воля.
Ця мрія передавалась із покоління в покоління, поетизувалася у піснях (“Гей там за Дунаєм”) кликало до рішучих дій: “Хоч дорогою ціною можна здобути бажану волю, а ні – то полягти кістками на вічний спочинок…” Отже, втеча від панів – одна з форм боротьби кріпаків за волю – так розв’язує проблему волі М. Коцюбинський в оповіданні “Дорогою ціною”.