Однією з вічних проблем, що постійно піднімається в художній літературі, є проблема взаємовідносин батьків та дітей. Звичайно, в різний час по-різному розглядається це питання. Проте є й багато спільного, адже почуття людей не піддаються плину часу.
Сьогодні, як і тисячу років назад, люди люблять та ненавидять, поважають і зневажають…. Змінні лише соціальні умови життя. В повісті “Кайдашева сім’я” розповідається про типову селянську родину часів переходу від кріпацтва до феодалізму. Тоді селяни нарешті отримують волю та мають
Від того, скільки її, часто залежав достаток в родині. Тому так часто й сперечалися навіть рідні люди за кожен шматочок землі. Іван Нечуй-Левицький створив правдоподібні образи кількох поколінь Кайдашів. Всі вони наділені (в різній мірі) характером дрібних землевласників. Старші Кайдаші – Омелько та Марія – роботящі люди, які зросли за часів панщини, тому й звикли коритися панам та батькам.
До праці вони привчили і своїх дітей – Карпа та Лавріна. Але хлопці вже росли за інших соціальних умов, вони були вільні, тому й коритися у всьому
Старі Кайдаші не вміли просити чи домовлятися з синами та згодом з невістками, а звикли просто наказувати. Такий вимогливий тон хлопці до одруження ще якось терпіли, але одружившись хотіли до себе більше поваги. Особливо запекло відстоювала свої права старша невістка – Мотря.
Вона мала сильний характер та горду вдачу. В ній було стільки “перцю”, що вистачило загострити відносити у всій родині. Мотря протистояла свекрусі досить вміло, проте стара Кайдашиха не здавалась. Ні старій, ні молодій не вистачало мудрості примиритися. Згодом лаятися почали й інші члени родини.
Карпо любив дружину і захищав її навіть від матері. Спочатку сварки точилися з приводу розподілу роботи, а згодом за розподіл майна та землі. Непорозуміння переросли у майже ненависть між старшим та молодшим поколінням. Як відомо, на виховання дітей вливає поведінка їх батьків.
В сварливій родині виростають такі ж діти. Якщо батьки тільки наказують, не виявляють поваги до дитини, то потім й дитина поводитиметься так само по відношенню до них. Мотря та Карпо привчають своїх дітей зневажати іншу рідню. І це стосується не тільки лайливої Кайдашихи, а навіть незлобливих Лавріна, Мелашки та їх діток.
Мотря забороняє бачитися свекрусі з онуками, ще й вчить дітей її дражнити. Скоріш за все така поведінка матері обернеться потім проти неї. Можливо колись Мотрю зневажатимуть власні діти, яких вона сама навчила такому. Сім’я Лавріна і Мелашки трохи інша. Вони люблять один одного і дітей своїх виховують у повазі до інших.
Не забувають вони і стару матір. Але їх також зачепила жага накопичення багатства. Проблема взаємовідносин між батьками та дітьми виникла в родині Кайдашів тому, що всі вони егоїсти по суті, не здатні йти на компроміси, пробачати іншому.