Мета: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом Віктора Близнеця, з його повістю-казкою “Земля світлячків”; удосконалювати навички свідомого виразного читання; розвивати мовну спостережливість і зв’язне мовлення, творчу уяву, образне мислення; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
В небі завжди сонце світить ясно,
А в душі немає пустоти.
Світ тобі всміхається прекрасний,
Якщо є багато доброти.
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Вправа на формування швидкої реакції на слово
Гра
Читаю – … (книгу, газету, журнал…).
Зачитався – … (повістю, казкою, оповіданням…).
Скупався – … (в річці, озері, морі…).
Хотів би стати – … (поетом, вчителем, агрономом…).
2. Читання анаграм
ІКЛАР (лікар)
ОНРАГМО (агроном)
ЕПРКА (пекар)
ЕЧУНЬ (учень)
НЕНІЖРЕ (інженер)
ІЛСНКИ (лісник)
УЛМЯР (муляр)
ТУНЕСДТ (студент)
– Яке слово “зайве” у кожній колонці? Чому?
– Поясніть, що виконують люди кожної професії.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
1. Гра “У художньому музеї”
Виставка-конкурс
2. Гра “Хто краще?”
Конкурс на краще виразне читання історичного оповідання Антіна Лотоцького “Ольга Перевізниківна”.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні ми ознайомимося з повістю-казкою “Земля світлячків”, автором якої є Віктор Близнець.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Біографічна довідка
– Віктор Близнець народився у селі Володимирівка на Кіровоградщині 10 квітня 1933 р. У 1957 p. закінчив факультет журналістики Київського університету. Публікуватися почав 1959 p., а перша книжка оповідань “Ойойкове гніздо” вийшла 1963 p. Більшість написаних книжок – для дітей. Переказав з давньоруської мови для юного читача “Повість минулих літ” (1980).
Найталановитішими і найпопулярнішими вважають книжки Віктора Близнеця для дітей. Усе написане Віктор Семенович пропускав через свою душу і серце. Герої його творів усвідомлюють себе особистостями, знають, що таке справжня дружба, готові захистити слабшого, живуть у злагоді з довкіллям.
2. Гра “Рибки”
Самостійне мовчазне читання статті “Віктор Близнець” учнями в підручнику
(с. 145)
– Де і коли народився Віктор Близнець?
– Що таке повість-казка?
– Які ознаки властиві цим творам?
3. Фізкультхвилинка
4. Опрацювання повісті-казки Віктора Близнеця “Земля світлячків” (с. 145151)
1) Словникова робота.
Читання колонок слів “луною” за вчителем, потім – “буксиром” у парах
Корч | Згар |
Пожух | Ордою |
Приблуд | Єством |
Довбанки | Заброди |
Сповитку | Катакомби |
Тлумачення слів
Орда – безладний, неорганізований натовп.
Єство – сукупність усіх фізичних і душевних сил та властивостей людини.
Сповиток – те, у що загортають немовля,- пелюшки із сповивачем.
Довбанка – човен, видовбаний із суцільного шматка дерева.
– Доберіть синоніми до слів.
Пожух – … (потьмянів, потемнів)
Приблуда – … (бродяга).
Заброда – … (чужинець)
– Прочитайте тлумачення до слів корч (с. 145), згар (с. 146), катакомби (с.
148) у підручнику.
2) Читання оповідання учнями “ланцюжком”.
– Чи сподобалось вам оповідання?
– Хто є його головними дійовими особами?
3) Перевірка первинного сприйняття твору.
Тестування
1. Яка річка винесла довбанки в озеро?
А) Лісова;
Б) гірська;
В) степова.
2. До чого поспішали Сиз і Мармусія?
А) До будинку;
Б) до озера;
В) до корча.
3. Де було царство Вертутія?
А) Біля Верхньої ріки;
Б) біля Верхнього озера;
В) біля Верхньої гори.
4. Чим Хвороща годував одного з волохатих страшил?
А) Динею;
Б) кавуном;
В) виноградом.
5. Хто був учнями професора Варсави?
А) Лісовики;
Б) лунаристи;
В) гноми.
6. Скільки пар окулярів змінив професор Варсава?
А) Одну;
Б) дві;
В) три.
Відповіді: 1а; 2в; 3б; 4а; 5б; 6в.
4) Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання.
– Чому стривожився Вертутій?
– Що найбільше тривожило Сиза?
– Що Сиз, Вертутій та Мармусія побачили на Сизовому подвір’ї?
– Куди вони попливли далі?
– Що побачили в царстві Вертутія?
– Яку картину вони застали у Хворощі?
– Куди, на думку Сиза, всі вирішили їхати?
– Де зібралася рада?
– Чому саме у підземеллі?
– Як називав своє підземелля професор Варсава?
– Прочитайте опис підземелля Варсави.
– Про що велась тяжка рада?
– Який знак подав професор Варсава?
– Які думки про ворогів висловили герої казки?
– Як професор Варсава дізнався, чого бояться печерні приблуди?
– Яке рішення ухвалила рада?
5) Фізкультхвилинка.
В казковому лісі розминка,
Настала фізична хвилинка.
Втому проженем руками,
Вгору їх піднімем з вами.
Потім присядемо дружно,
Ноги згинаємо пружно.
Руки, мов крила, розправим
І до плечей їх поставим.
Коло вперед покрутили,
Потім назад повторили.
Голову вниз опустили,
Потім назад нахилили,
Потім наліво поклали,
Потім направо. І стали
Рівно і струнко.
Швидко скінчилась хвилинка.
Нас збадьорила розминка.
6) Вправи на розвиток техніки читання.
А) Гра “Хто читає швидше?”.
– Знайдіть абзаци з такими реченнями.
– Добре, що вони підпливли до берега.
– Та хіба ми слабкіші за них?
– І прикотив цілу гору динь.
– Вертутій не став дивитися на цю стравоїдну муку.
– Звідси починав заняття з лунаристами.
– Чому так буває в лузі, чому так ведеться в лісі?
Б) Гра “Хто що робив?”. Робота в парах.
Садив на городі свої дивацькі дині | Дід Вертутій |
Вирощував світлячки | Професор Варсава |
Робив млинки | Дядько Сиз |
Вчив учнів лунаристіа | Дядько Хвороща |
В) Гра “Дочитай речення”.
– Знайдіть і дочитайте речення (запис на дошці).
– Сиз, Вертутій, Мармусія дивились на спалений корч, … (3)
-Погомоніли й пристали на думку Сиза… (6)
– Лісова річка винесла довбанки… (1)
– Велась тяжка рада: … (3)
– Те, що вони побачили на сірих кучугурах піску… (4)
– Тут професор ляснув себе по коліну, … (9)
– В якомусь засліпленні, мілиною Сиз побрів… (2)
– Всі, всі збираймось гуртом… (11)
– Веселий, невгамовний Хвороща… (5)
– Вона промовляє до нас: … (10)
– Лихо – воно збирає… (7)
– Позначте цифрами послідовність подій у тексті.
7) Стислий переказ тексту за опорними реченнями, поданими на дошці.
8) Робота за ілюстраціями.
– Розгляньте ілюстрації до цього твору.
– Кого художник зобразив на ілюстраціях?
– Яким рядкам оповідання відповідають ілюстрації?
– Які малюнки створили б ви за сюжетом оповідання?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– З яким твором ознайомилися на уроці?
– Кому з героїв оповідання ви співчували?
– Чиї вчинки засуджували?
– Чого вчить нас це оповідання?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Скласти власне продовження твору “Земля світлячків”.