ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА 2-4 класи
4 КЛАС
ВЕСЕЛІ ПРИГОДИ ТА ДИВОВИЖНІ МАНДРІВКИ З КАЗКОВИМИ ГЕРОЯМИ
Урок 20
Тема. Повість-казка. Сельма Лагерлеф “Чудесна мандрівка Нільса Гольгерсона з дикими гусьми”
Мета: дати короткі відомості про життя і творчість шведської письменниці С. Лагерлеф; викликати інтерес до її творів; розвивати навички виразного читання, вміння послідовно переказувати, оцінювати вчинки персонажів; виховувати любов до краю, де народився.
Обладнання: мапа світу; портрет С. Лагерлеф; ілюстрації до казки;
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Казок чимало є на світі –
І веселих, і сумних.
Хіба зможемо прожити
Ми без них?
II. Повідомлення теми й мети уроку
– Чи любите ви казки?
– Які казки ви знаєте?
– Згадайте, хто з українських письменників складав казки.
– Яких зарубіжних казкарів ви знаєте?
– Сьогодні ми ознайомимось з творчістю Сельми Лагерлеф та опрацюємо її казку “Чудесна мандрівка Нільса Гольгерсона з дикими гусьми”.
III. Вивчення нового матеріалу
1. Вступне слово вчителя про творчість С. Лагерлеф (за матеріалами підручника)
2.
3. Словникова робота
– Прочитайте слова правильно і швидко “луною” (за потреби пояснити значення слів).
Цибатий, збитошник, злостивий, куняти, незчувся, скриня, брязнув.
Учитель на мапі показує Швецію, демонструє ілюстрації з природою цієї країни, малюнки згаданих у творі тварин і птахів.
– Що незвичного трапилося з хлопчиком? З ким він зустрічався?
4. Читання твору учнями мовчки
5. Повторне читання казки “ланцюжком” (частина перша)
– Яким був Нільс? Знайти у творі опис.
– Яку вдачу мав Нільс? Що непокоїло батьків хлопчика?
– Які почуття охопили Нільса, коли він побачив гнома? Що свідчить про його жорстокість і непорядність?
У відповіді використовуйте текст твору.
6. Робота над другою частиною казки
>> Вправи на розвиток швидкості читання. Гра “Хто швидше?”
– Прочитайте другу частину казки і з’ясуйте, скільки разів у ній зустрічається слово Нільс.
– Знайдіть те місце у казці, яке видалося вам дивним. Зачитайте уривок
7. Складання плану казки. Стислий переказ за планом
IV. Узагальнення й систематизація знань
– Який епізод казки запам’ятався найбільше?
– Висловте своє ставлення до прочитаного. Що саме сподобалося в казці? Чому?
Що не сподобалось?
– Чого вчить ця казка?
V. Підсумок уроку
– Як ви ставитеся до вчинків Нільса?
– Як на його місці вчинили б ви?
– Що нового відкрили для себе?
VI. Домашнє завдання
– Придумайте продовження казки і прочитайте частину “Верхи на гусакові”.