Літературна казка. Газарос Агаян “Манук-хан”

ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА 2-4 класи

4 КЛАС

СКОРО КАЗКА МОВИТЬСЯ

Урок 15

Тема. Літературна казка. Газарос Агаян “Манук-хан”

Мета: ознайомити учнів із вірменським письменником та його казкою; вчити пояснювати й обгрунтовувати вчинки героїв та їх мотиви, з’ясовувати своє та авторське ставлення до них; розуміти зміст прислів’їв, коментувати, у якій життєвій ситуації доцільно вживати кожне з них; виховувати інтерес до читання.

Обладнання: мапа світу; картки для контролю техніки читання; підручник; робочий зошит.

ХІД

УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Перевірка домашнього завдання

– Перекажіть казку “Як краб навчився літати” за планом. (Вибірково)

– Перевірте свої знання. З’єднайте стрілочкою назву казки та її автора.

“Старенька Няня”

“Катеріна переплутує слова”

“Стоножич і жук-скарабей”

“Два брати”

“Лускунчик і Мишачий король”

“Мій прадідусь, герої і я”

“Павук і дзеркало”

“Розумна жаба”

“Цвіркун та праця”

“Хитрий Павук Ананзе і розумна Черепаха”

“Як краб навчився

літати”

“Чорна курка, або Підземні жителі”

“Манук-Хан”

Ернст Гофман

Антоній Погорєльський

Елінор Фарджон

Онеліо Хорхе Кардосо

Мурад ас-Сібаї

Газарос Агаян

Марчелло Арджіллі

– Перевірте, чи всі казки знайшли своїх авторів.

– Придумайте прислів’я до своєї улюбленої казки.

III. Повідомлення теми й мети уроку

– Сьогодні ми помандруємо у чарівний світ казки вірменського письменника Газароса Агаяна. Казки Агаяна цікаві за змістом, добрі і світлі. У них завжди торжествує справедливість і добро.

IV. Робота над новим матеріалом

1. Повідомлення вчителя

– Народився письменник в м. Тифлісі (подивіться на мапі – це місто Тбілісі, столиця Грузії). Агаян був викладачем Александро-польського училища Аргутян. Як педагог він відстоював право дітей навчатися рідної мови, значну увагу приділяв трудовому вихованню.

Агаян писав підручники для вірменських шкіл; для вчителів складав методики викладання вірменської мови. Його прославили роман “Дві сестри” та книга спогадів “Головні події мого життя”.

Колишні учні Газароса згадують свого учителя з великою любов’ю, розповідають, що він заохочував їх до навчання, а найкращим із них дарував свою книжку “Три сестри”.

2. Опрацювання казки

1) Слухання твору учнями. Перевірка первинного сприйняття.

– Від чийого імені ведеться розповідь?

2) Словникова робота.

Читання стовпчиків слів у парах “буксиром”.

Давненько

Роззирнувшись

Присвоїв

Рукоділля

Збентежено

Найпотаємніше

Надголодь

Найзаможніший

Знедолених

Праведний

Лжесвідки

Вжахнулися

3) Читання казки комбінованим способом.

Учитель читає твір разом із підготовленими учнями.

– Хто дійові особи казки?

4) Аналіз змісту твору. Вибіркове читання.

– Чи згодні ви з міркуванням автора про мудрість:

“Мудрість залежить не від віку. Це наче своєрідний талант, з яким народжується людина. Людей таких небагато”?

– Перекажіть подію, що сталася на вулицях Тифліса.

– Як хлопчик Манук допоміг невинному селянинові відстояти правду в суді?

– Про що дізнався купець від своєї дружини?

5) Підтвердьте рядками тексту.

– Чому цар викрав служницю купця?

– Розкажіть, як повів розслідування злочину служника купця Манук-хан.

– Що свідчило про мудрість його дій?

– За що люди поважали Манук-хана?

– Скільки років було хлопчикові?

– Від чого залежить мудрість?

6) Знайдіть у тексті міркування.

Мовно-логічне завдання

– Прочитайте слова кожного стовпчика зі словникової роботи так, щоб відновилася послідовність подій. (Діти можуть користуватися підручниками.)

V. Підсумок уроку

– Які свої вчинки та поради ви вважаєте мудрими?

– Яке з прислів’їв визначає головну думку твору?

– Добра порада – великий подарунок. (Норвезьке)

– Мудрість – окраса людини. (Кубинське)

– Мудре слово на міцних ногах ходить. (Осетинське)

– Три найкращі речі, що їх слід мати вдосталь: сонячне світло, мудрість і доброзичливість. (Ірландське)

– Мудрого слова, доброї науки хай слухають не тільки вуха, а й руки. (Німецьке)


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

Літературна казка. Газарос Агаян “Манук-хан”