В цілому у творчості Тараса Григоровича Шевченка дуже велика увага була приділена проблемам життя жінок. Як відомо, з проблемами життя жінок український письменник був знайомий не з чуток – в дуже ранньому віці Тарас позбувся матері, а мачуха, яка прийшла на її місце, ставилася до нього недостатньо добре і навіть суворо. Думається, що саме з цієї причини багато творів українського автора включають розповіді про жінок, стосується це в тому числі творів “Катерина” і ” Марія”.
Два цих твори досить цікаво порівнювати, щоб розуміти
Тому вона покінчила своє життя самогубством, зробивши долю свого сина ще більш складною, адже тепер він позбувся не тільки батька, а й матері.
На відміну від головної героїні
Вона повернулася лише пізніше, коли небезпечний час вже завершився.
Говорячи про дві ці поеми, досить непросто їх порівнювати, адже вони мають різний моральний і етичний підтекст, розповідають про різні життєві ситуації. У той час як Марія не була зрадником, а була всього лише жінкою, яка народила священну дитину, Катерина піддалася своїм пристрастям, була разом з потенційним загарбником своїх земель, а тому отримала жорстоку, але справедливу кару за свої діяння. Марію засуджувати нема за що, саме тому твір не містить морального настанови для читачів, а от поема “Катерина” таку настанову містить – вона не тільки розповідає історію, а й хоче щось нагадати читачеві, застерегти його, вона актуальна і сьогодні.
У той час як дві ці поеми авторства Тараса Шевченка містять дещо спільне, а саме історії складних життів жінок, різного в них все ж таки більше. “Марія” – це просто переказ біблійної історії, а “Катерина” – це соціальна драма з трагічним кінцем. Втім, обидва ці твори цікаві й захоплюючі для читача.