Роман “Чорна рада” – це найкращий твір письменника і перший український роман взагалі. Твір одночасно був написаний російською і українською мовами, вийшов з друку в 1857 році. Поява роману підняла українську літературу на якісно новий щабель, наблизила її до рівня європейської літератури.
Історичною основою твору є події, що відбувалися на Україні після смерті Б. Хмельницького, бо саме тоді почалася боротьба за гетьманську владу. Автор показав, що деякі претенденти на булаву думали не про долю України та її народу, а про власну вигоду.
Основна
Ми побачили, що в образі Якима Сомка втілені риси мудрого державного діяча. Його ідеал – соборна Україна. Він бачить її не підлеглою Москві, а рівноправним спільником. Сомко – це взірець моральних чеснот. Він справжній романтичний герой – мужній, відважний, благородний.
Вражає епізод викрадення Кирилом Туром нареченої Сомка Лесі. Після сутички Петра Шрама з Кирилом Туром, коли обоє лежали тяжко поранені, Сомко насамперед кидається рятувати Тура, якому прощає викрадення своєї нареченої. Молода, мовляв, знайдеться інша, а другого Тура не буде.
Пізніше, коли Сомка підступно полонив Брюховецький, Кирило Тур своїм життям хотів врятувати переяславського полковника. Та справжній лицар Сомко навіть і думки не допускає про власний порятунок ціною життя Тура.
Хоча історична правда подає нам трагічний фінал боротьби за гетьманство (Сомко загинув, а Брюховецький прийшов до влади), письменник не принижує ролі козацької звитяги, честі, волі. Образ Кирила Тура – зразок запорозької відваги і відчайдушності. Носієм і хранителем традицій і звичаїв Січі виступає в романі старий запорожець Пугач.
Його ідеалом є вільна козацька демократична республіка, де всі рівні, де панують справедливість і братерство. Пугач підтримує Брюховецького, бо той обіцяє зберегти недоторканими старовинні закони і звичаї козацтва. Коли ж останній домагається гетьманства й відмовляється від своїх обіцянок, Пугач гнівно проклинає його.
Ми побачили, що персонажі “Чорної ради” є не просто рупорами певної ідеї. Це яскраві особистості, які, беручи участь у виборах гетьмана, обирають шлях для України. Відтворюючи події минулого, письменник шукає в них відповіді на животрепетні питання тогочасності, зокрема – якими мають бути майбутнє України, її соціальний устрій, державний лад.