ПЕТРУШЕВИЧ СТЕПАН (1772 – 1860, с. Бережниця, тепер Жидачівського р-ну Львівської обл.) – західноукраїнський громадський діяч, просвітитель, збирач народної творчості, автор драматичних творів українською і польською мовами.
Точної інформації про життєдіяльність С. Петрушевича немає. Відомо, що народився в сім’ї галицького пароха 1772 р. Упродовж 54 років теж був священиком у с. Добрянах Стрийського повіту, а також деканом і наглядачем шкіл Стрийської округи. Брав участь у суспільно-політичному русі, пов’язаному з галицьким національно-культурним
С. Петрушевич іще наприкінці XVTII ст. почав писати польською і латинською мовами. Серед його рукописів є записи українського й польського фольклору, лінгвістичні розвідки, медичні поради при захворюваннях, матеріали історичного характеру, взяті з польських і німецьких джерел. Про інтерес до художньої творчості свідчать переписані ним тексти польських п’єс.
1854 р. в польському часописі вийшла добірка зібраних ним народних приповідок.
С. Петрушевичу належить оригінальна п’єса “Муж старий, жінка молода”, вперше опублікована 1899 р. І. Франком, який на основі
Підзаголовком “Домовая забавка в одному дійстві, з громадських повісток уложена” автор указував і на жанрову природу цієї “первописної опери”, і на її фольклорно-звичаєву основу. Хоч образи дійових осіб ледь окреслені, проте з етюда чітко постає типова доля знівеченого життя молодиці, насильно виданої за нелюба. Саме нещасливим особистим життям зумовлені аморальні вчинки Аннусі.
П’єса складається з 11 коротеньких “виступів”, у яких монологи і діалоги чергуються з жартівливими куплетами. Мова п’єси відбиває місцеву говірку. І. Франко висловлював думку, що п’єса С. Петрушевича могла з’явитися незалежно від водевілю І. Котляревського під впливом народних оповідань, а також схожих німецьких і польських літературних джерел.
Літ.: Лобас П. О. Драматичні твори І. Котляревського та їх переробки 11 Матеріали Котляревських читань 1967 року. X., 1969. Вип. 5; Хропко П. П. Українська драматургія першої половини XIX ст.
К., 1972; Франко І. Галицький “Москаль – чарівник” // Франко І. Зібр. творів: У 50 т. К., 1981. Т. 31; Франко І. Нарис історії українсько-руської літератури до 1890 р. // Франко І. Зібр. творів: У 50 т. К., 1984. Т. 41.
П. Хропко