Мета: узагальнити знання учнів за розділом “Розповіді про нас самих”; учити порівнювати, співставляти прочитані твори; розвивати творчі здібності учнів, уміння узагальнювати, висловлювати оцінні судження; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра “Хто краще?”
Учні в групах інсценізують уривок з п’єси-казки “Лисиця, що впала з неба”.
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Який розділ ми завершили
– Сьогодні ми підіб’ємо підсумки роботи за розділом “Про нас самих”. Перевіримо здобуті знання, узагальнимо вивчений матеріал.
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Гра “Чи уважний ти читач?”
Тестування
1. Де жив Езоп?
А) У Стародавній Греції;
Б) у Стародавньому Римі;
В) у Стародавньому Єгипті.
2. Яка мораль байки “Двоє приятелів і ведмідь”?
А) Не бери чужого;
Б) друзі пізнаються в біді;
В) семеро одного не ждуть.
3. Мораллю якої байки є слова “Рука, як кажуть, руку миє”?
А) “Котова наука”;
Б) “Двоє приятелів і ведмідь”;
В)
4. Як звали хлопчика з байки “Котова наука?”
А) Петрусь;
Б) Павлусь;
В) Івась.
5. Скільки років Вовк був старостою?
А) 2;
Б) 3;
В) 5.
6. Хто підняв у небо Лисицю?
А) Журавель;
Б) лелека;
В) орел.
Відповіді: 1а; 2б; 3в; 4а; 5б; 6а.
2. Гра “Хто це сказав?”
– “Дітоньки любі, не тим цікава байка, що говорить неправду, а тим, що під лушпинням тієї неправди криє, звичайно, велику правду”. (І. Я. Франко)
– “Годі вам брехати та одно другого знічев’я вихваляти!” (Горобець)
– “І, прикинувшись собакою, підмовляв мене піти з ним на вечорниці” (Овечка)
– “Чепурися, Лисько! І люди до тебе йдуть, і звірі! Шапочку тобі малинову несуть!” (Ворона)
– “Правда, далебі!
Вже ж недобре лінуватись,
До роботи не прийматись –
Це скажу й тобі…” (Мурко)
3. Фізкультхвилинка
4. “З’єднай назву твору та його автора”
“Лисиця, що впала з неба” | Олена Пчілка |
“Двоє приятелів і ведмідь” | Леонід Глібов |
“Котова наука” | Езоп |
“Зозуля і Півень” | Неля Шейко-Медведєва |
5. Гра “Вгадай героя твору. Назви твір та його автора”
– Буркотливий, вайлуватий,
Ходить лісом дід кошлатий:
Одягнувся в кожушину,
Мед шукає і ожину.
Літом любить полювати,
А зимою – в лігві спати.
Як зачує він весну –
Прокидається від сну. (Ведмідь. Езоп. Байка “Двоє приятелів і ведмідь”)
– Ходить хмуро між дубами,
Хижо клацає зубами,
Весь, як є,-
Жорстока лють,
Очі в нього так і ллють.
Зачаївся ось, примовк.
Грізний звір цей, звісно, … (Вовк. Неля Шейко-Медведєва. П’єса-казка “Лисиця, що впала з неба”)
– Не князівської породи,
А ходить в короні,
Не їздець, а зі шпорами,
Не сторож, а рано будить. (Півень. Л. І. Глібов. Байка “Зозуля і Півень”)
– Вночі руда дівчина Залізла тихо в двір,
Курей перелічила
Та й понесла у бір. (Лисиця. Неля Шейко-Медведєва. П’єса-казка “Лисиця, що впала з неба”)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра “Закінчи речення”
– Сьогодні на уроці я вчився…
– Найбільше мені запам’яталося…
– Урок завершую з… настроєм.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Відповідати на запитання рубрики “Перевір свої досягнення” (с. 134).