Стугонить узбережжя. Буває, удень море на якусь годину притамується, перепочине, а під вечір, зібравшись з силами,- знов за роботу! З темряви накочуються вали ще грізніші, ніж удень.
Гуркочуть з канонадним гуркотом. По той бік затоки вигинається впродовж берега рядок вогнів рибальського селища. Раз у раз у повітря – між нами й селищем – злітають цілі Хмари води – чорні вибухи нічної стихії.
На мить вони затуляють від нас той далекий разочок рибальських вогнів, які потім знову з’являються, коли вибухла вода опаде.
Декорація
Місяць – димчатий шмат плазми – у подертому хмар’ї. Ще – силуети гір праворуч. На одній із вершин пульсує зірочка маяка.
Пульсує отак ніч крізь ніч. Глибше в горах – обсерваторія. Певне, й зараз десь там біля телескопа чатує давній знайомий мій – сивий професор.
Не спить планета. Ночами, крізь дір’я хмар – очі у всесвіт (О. Гончар; 150 сл.).
Завдання до тексту
1. Визначити стиль і тип мовлення.
2. Скласти план до тексту. Орієнтовний план
1. Стугонить узбережжя.
2.
3. Декорація світу досить похмура.
4. Глибше в горах – обсерваторія.
3. Лексична робота.
– Декорація – Тут Загальний вигляд чого-небудь.
– Канонада – часте стріляння з багатьох гармат.
– Обсерваторія – наукова установа, яка веде астрономічні та геофізичні спостереження та дослідження, а також спеціально обладнаний будинок для проведення цих спостережень.
4. Словниковий диктант. Записати та пояснити правопис слів. Удень, узбережжя, впродовж, рибальський, раз у раз, деко рація, праворуч, обсерваторія, силует.
5. Питання до тексту.
– Опишіть шторм на морі.
– Що видніється по той бік затоки?
– Якою є декорація світу у шторм?
– Де знаходиться обсерваторія?
6. За складеним планом Переказ – ати текст.