Переказ – ОДЯГ

Назви одягу – це слова, які ми повторюємо щоденно, а часом і по кілька разів на день. А чи замислюємося ми над тим, звідки вони взялися, який шлях пройшли, що означали раніше? Як правило, часто повторювані, звичні слова стають для нас чимось на зразок п’ятаків, які ми дістаємо з кишень у метро: крім цифри “5”, ми на них нічого не бачимо. Ось наприклад: слово Сарафан.

Воно викликає в уяві легкий літній жіночий одяг, у якому найвиразніша деталь – дві смужки тканини на засмаглих плечах. Ми це слово запозичили з російської мови, у якій воно

живе вже кілька століть. З’явилося воно зі Сходу. Це іранське слово Серапа; Воно означає в себе на батьківщині вид довгого одягу. У російську мову воно потрапило через тюркські мови.

Був час, коли в сарафанах ходили тільки чоловіки. Зі Сходу прийшов не лише одяг, а й ставлення до нього: це був святковий, небуденний одяг; навіть у царя Михайла Федоровича було кілька сарафанів. Поступово сарафан з небуденного одягу перетворився на домашній. Це була довга спідня сорочка, поверх якої одягали кафтан, а до простого коміра сарафана чіпляли обнизь – прикрашений перлами та дорогоцінним камінням, розшитий комірець.

Цей

домашній одяг звався Сарафанець. Жіночий одяг, трохи схожий на чоловічий сарафанець, який вийшов із моди та з ужитку у XVII столітті, поступово поширився по всій Росії, ставши загальнонародним. Цей сарафан мало чим нагадував сучасні, проте ми

Його досить добре знаємо з книг, фільмів і театральних вистав (А. Коваль; 232 сл.).

Завдання до тексту

1. Визначити стиль і тип мовлення.

2. Скласти план до тексту. Орієнтовний план

1. Назви одягу – це слова, які ми повторюємо щоденно.

2. Іранське слово “серапа”.

3. Святковий чоловічий одяг.

4. Домашній одяг.

3. Лексична робота.

Кафтан (діалектне) – жупан.

4. Словниковий диктант. Записати та пояснити правопис слів. Щоденно, зі Сходу, батьківщина, тюркські мови, небуденний

Одяг, загальнонародний.

5. Запишіть числівники словами. 5, у XVII столітті.

6. Питання до тексту.

– 3 якої мови походить слово Сарафані

– Для кого раніше був призначений цей одяг?

– Як носили сарафани?

– У якому столітті цей вид одягу поширився по всій Росії?

7. За складеним планом Переказ – ати текст.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Переказ – ОДЯГ