Мета: ознайомити учнів з новим підручником, вчити орієнтуватися у ньому, вдосконалювати навички свідомого виразного читання; збагачувати словниковий запас учнів, розширювати світогляд; виховувати любов до рідної мови, повагу до культурної спадщини свого народу.
Хід уроку
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
– Потренуймо язички, щоб не плутались значки.
Артикуляційна вправа “Жабка”
Жабка їсти захотіла,
Враз взялась вона за діло –
Наловила аж сім мух,
Тому й рада: рот – до вух!
(Рот трохи відкрити.
Удосконалення читацьких навичок
– Поясніть значення прислів’я.
– Прочитайте прислів’я, змінюючи логічний наголос.
Мудрим ніхто не вродився, а навчився.
Мудрим ніхто не вродився, а навчився.
Мудрим ніхто не вродився, а навчився.
Мудрим ніхто не вродився, а навчився.
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– У четвертому класі на уроках літературного читання ми продовжимо вдосконалювати свої читацькі навички. Поринемо у чудовий
СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ Ознайомлення учнів з новими підручником “Літературне читання”
Робота в парах
– Розгляньте підручник.
– Хто його автор?
– Де виданий підручник?
– Хто виконав ілюстрації?
– Що зображено на форзацах?
– Знайдіть і роздивіться зміст книги. Чи звернули ви увагу на нові жанри, нові прізвища авторів?
– Який розділ найбільший? Кому він присвячений?
– Знайдіть умовні позначення. Чи всі вони вам зрозумілі?
Фізкультхвилинка Гра “Бджілки”. Самостійне напівголосне читання учнями статті “Від автора” (с. З)
– Як звертається до вас автор?
– Куди поведе нас підручник “Літературне читання”?
– Що ви зрозумієте, читаючи твори, вміщені в підручнику? Що відчуєте?
– До чого закликає вас автор?
– Які прислів’я про книгу ви запам’ятали?
– Які ще прислів’я про книгу ви знаєте?
(Книгу читають не очима, а розумом.
Книга – не пряник, а дітей до себе манить.
Книгу прочитав, на крилах політав.
Книги читати – все знати.
Книга мала, та серцю люба.
Книга – дзеркало життя.
Книга ростить людину.
Для розумного книга – найгарніший подарунок.
Книга для розуму – що теплий дощ для зерна.
Мудра книга – твій розум.
Книга – міст у світ знань.
Книга добра навчить, від дурного відверне.)
– З чим порівнює книги І. Я Франко?
– Що ми дістаємо з книг?
Ознайомлення з новим розділом
– Знайдіть у змісті назву першого розділу.
– Які теми входять до цього розділу?
– Яким твором він розпочинається, яким – завершується?
– Назвіть жанри творів, які вам відомі.
– Погортайте сторінки розділу.
– Зверніть увагу на заголовки творів і малюнки.
– Що вони підказують?
Гра “Рибки”. Самостійне мовчазне читання учнями вступу до розділу “У країні давнини”
– Про що ми дізнаємося, читаючи міфи?
– Що помітимо, читаючи легенди, притчі і казки?
Робота в парах
Читання учнями в парах статті “Міфи”
– Що таке міфи?
– Чому вони присвячені?
ПІДСУМОК УРОКУ
– Чи сподобався вам сьогоднішній урок? Чого він вас навчив?
– Над чим змусив вас замислитися?
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Дізнатися, з якої міфології до нас прийшли такі вислови і слова, як скриня Пандори, ахіллесова п’ята, Чумацький Шлях, геркулесів подвиг, нарцис.