Особливості поетичної мови Стуса

Василь Стус – один із найбільших українських поетів нашого століття. Це світлий образ людини, що стала символом незламності духу, людської і національної гідності. Це самобутній поет, схильний до філософського заглиблення поетичного слова і водночас – до синтезу глибинних джерел традиційного українського образотворення й поетичної мови ХХ ст.

Поезія Стуса прийшла до нас не так давно і далі доходить, як світло далекої зірки. Його ім’я увійшло в життя нашої країни на потужній хвилі національного відродження й державного утвердження

України. Це час руйнування ідеологічних табу, час відкриття нових знань про минуле й сучасне України, час радісного майоріння синьо-жовтих знамен…

Ця незабутня сторінка нашої історії освячена іменем Василя Стуса.

Та час спливає, свята змінюються буднями, життя невблаганно ставить перед нами свої прагматичні завдання. Справедливі гасла від частого повторення ризикують виродитися у фразу. Стає страшно від думки, що дорога для нас постать поета може перетворитися на новий офіціоз, на штамп.

Не можна допустити спекуляцій його іменем, творення нового культу і нового міфу.

Поет виростав і формувався

в задушливій атмосфері, де його прагнення бути особистістю видавалося підозрілим. Але Стус виборював право “самособоюнаповнення” своєю творчістю.

Ліричний герой Стусової поезії – людина внутрішньо вільна, живе, діє, незважаючи на обставини, всупереч їм. Це дало йому змогу лишитися Людиною і Поетом, перетворити табірну дійсність на свій “Парнас”.

У різних життєвих ситуаціях він залишається вірним своїй долі, яку сам обрав:

…на долонях доль, поміж обачних

пальців, потекло, немов пісок, дощами

перемитий, моє життя.

Як я губився в тих долонях доль!

(“Замерехтіло поміж двох світів”)

Але він не хотів та й не міг бути “вільним” від усього – від “пам’яті століть”, від своїх зобов’язань перед рідною землею, перед своїм народом.

Стус належить сучасній поезії, поезії ХХ ст. Належить до її “золотого” фонду, до її класики, як Пастернак і Тичина, Незвал і Лорка, та й зрештою зрілий Рільке.

Стус культивує свій словник, активізує певні словоформи. Йому властива інтонаційна неповторність, смислове й емоційне переосмислення слова, творення власних “стусівських” неологізмів.

Та не тільки нові слова творить Василь Стус. Значним є його внесок у розвиток української поетики. Він розробляє мотиви і напрямки, яких ще не знала світова література.

У ранньому вірші 1963 р. “Сто років, як сконала Січ” з одного боку постає проблема зв’язку поета з долею України, з іншого – проблема власного життєтворення:

…Як вибухнути, щоб горіть?

Як прохопитись чорнокриллям

Під сонцем божевільно-білим?

Як бути? Як знебуть? Як жить?

Для людини тоталітарного суспільства навіть просте неприйняття чинних норм є активною вольовою дією.

В. Стус постійно відчував себе в’язнем: чи перебував він на так званій волі, чи за Гратами, але відчуття неволі його ніколи не покидало… Показовим може бути мотив 35-го вірша з його “Палімпсестів”, де ліричний герой звертається до наглядача:

Я є добро. А ти – труха і тлінь.

А спільне в нас – ще в’язні ми обоє,

дверей оба боки. Ти там, я – тут.

Нас порізнили мури, як статут.

Структура деяких віршів із “Палімпсестів” – романсова; у світовій мистецькій практиці подібне майже не трапляється, оскільки класичний романс за змістом може бути тільки любовною піснею. В. Стус скористався ж цією художньою формою для того, щоб максимально інтимізувати почуття вітчизни, котре в романсі має змогу розвиватися єдиним і неповторним мелодійним рухом.

– Учися, серденько, колись

З нас будуть люде,- ти сказала.

А я й послухав, і учивсь, І вивчився.

А ти збрехала. Які з нас люде?..

(Т. Шевченко. “Доля”)

В. Стус скористався цим відомим мотивом з усіма його рисами чи ознаками, змінивши лише кінцівку на значно похмурішу, ніж у Шевченка: у Кобзаря – поклик іти далі (“Ходімо дальше, дальше слава, а слава – заповідь моя”), а у Стуса – цілковита безвихідь:

…Ніким не став ти.

Навколо Грати, двері, Грати

і ночі тінь – така ж картата,

Як доля – марне веселить

твій божевільно вільний спокій.

Можна було б спробувати поміркувати: а може – це наслідування, звичайне навчання у корифеїв і т. д.? Ні! Василь Стус запозичує у старших лише зовнішню подобу чи схожість, а внутрішньо дає цілком нову поетичну якість, яка витримана в дусі постмодернізму.

В “епоху напівсонця – напівтьми”, (кажучи його словами), В. Стус писав не для всіх, а для кожного.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Особливості поетичної мови Стуса