Осінь, листопад: опис природи пізньої осені

Листопад. Холодно стає. , всі частіше заряджає дрібний без перепочинку дощ, затягаються тумани. Назва в місяця – Листогной, тому що дерева скидають свої останні листи.

Погода, особливо, здається холодної з дощем і мокрим снігом. Природа готова до зими. От-от і ляже сніг.

Листопад: похмурі дні

Опис природи пізньої осені листопада (І – ІІ тиждень) Всі молчаливей і сумнішай стає осінь. Прийшла пора для пізньої осені – місяць листопад. Зовсім рідко стало з’являтися сонце.

Купчасті хмари на небі перемінила тьмяна сіра плівка.

Тепла зовсім вуж не залишилося. Снігу мало, якщо й випаде, то сніжний покрив нестійкий, від чого й погода здається особливо холодною.

Посохлу траву приминає мокрий снег. на воді утвориться тоненький льодок. Те дощ зі снігом вихром крутить, то просто дрібною мжичкою безперестану ллє весь день, а те й сонце вигляне небагато й відразу сховається за лінію дощу.

Дерева майже повністю звільнилися від листів, подекуди ще зриває сильним вітром самотній аркуш і несе його у водянистій завісі. На зиму в період холодів кора дерев твердіє, забезпечуючи захист від крижаного вітру, льоду й снігу. У лісі, то в одному, то в іншому

місці можна зустріти зимового гостя снігура. Разом зі снігурами до листопада прилітають зграї чечіток і клестов.

Лісові звірі вже повністю готові до зими, одягнені в зимові шубки, а отут ще й вовченята підросли в дикому лісі й лисиця пробіжками від дерева до дерева шукає в норках мишей, що сховалися на зимівлю, і борсуків. Чутний у сухому лісі кабан, тріскотячи галузями пробирається до своєї зграї. Узимку дикі кабани намагаються триматися разом, підготовляють собі нічліг з купи старих листів.

Ліс заснув, але звірі не дрімають, спереду не легеню випробування довгої зими.

Листопад у народному календарі

“До Казанської ще не зима – з Казанській уже не осінь “

Місяць листопад суворий і холодний під час відсутності снігу. Буває зрідка й сонце, але вже майже не гріє, а якщо наздоганяє вітер, то обдає арктичним холодом від голови до ніг. Починається листопад у народному календарі з головної дати 4 листопада – свято Казанській ікони Божої Матері.

Не по погоді тепер працювати, тепер весь листопад і всю зиму відсиджуватися будинку, так грітися припасеними полінами до самого тепла. На Казанську калюжі замерзають, покриваються тонким льодком, а отут уже й Дмитров день – 8 листопада підійшов. Відзначали, що до Дмитрова дня ще осінь залишалася. 10 листопада – Ненила-Льняница, заготовлювали льон для пряжки. Настасья-овчарница доводилася на 11 число місяця, дякували пастухам за те, що овець весь рік оберігали.

Зиновей – 12 листопада – свято пташок-синичок, до цього дня прилітають зграями снігурі, щиглі й багато інших зимових гостей.

Листопад: зустріч зими

Опис природи пізньої осені листопада (ІІІ – ІV тиждень) Всі ближче-ближче зима. Хмари суцільні й сірі, у повітрі коштує мрячний серпанок, а по ранках калюжі покриваються кірками льоду. До кінця місяця ставки замерзають, затягаючись повністю рівним льодом. Середня температура повітря жовтня 2-3 градуси нижче нуля по Цельсию.

Зовні листопад сірий і смутний місяць, тільки останній тиждень листопада може офарбиться в білий сніг, що свежевипали, що нарешті міцно осяде на грунті й галузях дерев.

Знижується температура води й багато риб уже зариваються в іл, соми, карасі, коропи проводять зиму в спячке. На зиму в річках залишається багато плаваючих риб, окуні, йоржі, щуки. Стовпчик термометра до кінця місяця вже міцно опускається нижче нуля, залишилося тільки снігу випасти, як зима почнеться.

И от, раптово, як і говориться – на голову, сніг випадає. У лічені миті застеляє білим покривалом поля, берега рік і дерева. Усе обкутано снігом, начебто стає тепліше й радостней від білих пластівців, що неспішно падають із неба.

Зима приходить не поспішаючи й заточает у крижані кайдани природу.

Друга половина листопада в народному календарі

“Федір Студить – землю студить “

Народ зустрічає зиму веселощами й святами – 14 листопада день Кузьми-Дем’яна, ще цей день називали – Кузьминки. Тепер промені сонця не здатні зігрівати. А із уже з наступного дня – 15 листопада Акундин день, приймалися за роботи з будинку.

Дивчини ткали, пряли, вишивали, а мужики хліб мололи. ДО 19 листопада льодоставом оковувала зима ставки й річки льодом, так адже вже 20 листопада – Федот, про нього й говорили – у цей день лід на лід встає.

Зима вдихала холод, і раптом, начебто оступилася, відступила на крок назад – гримлять Михайловские відлиги 21 листопада. Тане що встиг закріпитися на землі сніг, на дорогах брудно й слизько. Але це ненадовго, приходить Матрена на 22 листопада й зима щосили показує свої сили, налягають морози.

25 листопада Федір Студить. Знаючі говорили, якщо ллє в цей день дощ, то бути ще довго відлигам із грязьовим снігом під ногами, а якщо лежить міцно сніг, те довг і сніжної буде зима. ДО 29 листопада зима вже міцно встає на ноги, підходить час заметілей і посилення морозів.

На санях в’їжджає в Русь зима.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Осінь, листопад: опис природи пізньої осені