Поему “Одіссея” Гомер присвятив зображенню повернення Одіссея після закінчення Троянської війни додому на Ітаку. Одіссей – це міфічний герой. І, за міфом, він перед війною почув страшне пророцтво: “Якщо ти візьмеш участь у поході всіх греків до Трої, то повернешся на рідну Ітаку тільки через двадцять літ, без війська, на чужім кораблі. І в одежі раба ступиш на рідний поріг”. Жахнувся Одіссей, дізнавшись про таке пророцтво, і все ж обов’язок – понад усе! 10 років тривала Троянська війна. На 10 років мало розтягнутися повернення
Через які випробування довелося пройти героєві, які смертельні небезпеки подолати, що допомогло перемогти усі біди та перешкоди і дістатися Ітаки? Про це “Одіссея” Гомера.
Пригадайте цикл міфів про Троянську війну. Ви, очевидно, звернули увагу, що по відношенню до Одіссея в міфах вживаються постійні епітети: “велемудрий”, “наймудріший”, “хитромудрий”. Наведіть приклади проявів мудрості і винахідливості міфологічного Одіссея. (Під час сватання Єлениу Спарті зібрзлося безліч героїв.
Серед них був і Одіссей. Саме Одіссей запропонував батькові Єлени Тіндарею спосіб,
Навпаки – у якійсь великій скруті вони повинні були прийти йому на допомогу.
Хитрощами Одіссей хотів залишитися з молодою дружиною і маленьким сином удома і не вирушати на війну. Він удав із себе божевільного, запрягши вола і віслюка і сіючи у землю сіль.
Одіссей розпізнав серед Лікомедових дочок Ахілла. Для цього він удав з себе купця, запропонував дівчатам різний крам (прикраси, коштовні тканини тощо), а трохи осторонь поклав бойовий меч та оздоблений золотий щит. Звичайно, Ахілл, переодягнений у жіночий одяг, кинувся розглядати зброю, чим себе і викрив.
Десять років під Троєю, десять років у морських подорожах – і лише на двадцятий рік випробувань героя починається дія поеми “Одіссея”. Одіссей перебуває в полоні у закоханої в нього німфи Каліпсо на острові серед моря і тужить за батьківщиною. А на Ітаці всі вже вважають Одіссея загиблим і місцеві вельможі вимагають, щоб цариця Пенелопа обрала собі серед них нового чоловіка, а острову – нового царя. їх більше сотні, вони живуть в Одіссеєвому палаці, бенкетують, п’ють, розорюючи Одіссеєвий маєток.
Син Телемах ще молодий, і з ним не рахуються.
І ось до Телемаха приходить незнайомий мандрівник, називає себе старим другом Одіссея і дає йому пораду: “Споряди корабель, обійди навколишні землі, збери звістки про зниклого Одіссея. Якщо почуєш, що він живий, скажеш женихам, щоб чекали ще рік; якщо почуєш, що мертвий, скажеш, що справиш поминки і схилиш матір до заміжжя”. Порадив і зник, бо п образі Одіссеєвого друга з’являлася сама Афіна.
Так Телемах і вчинив.
Від старого Нестора на острові Пілос він дізнався, що батько живий і перебуває серед широкого моря на острові німфи Каліпсо.
А в цей час Афіна заступається за Одіссея перед Зевсом, і той посилає до Каліпсо вісника богів Гермеса: час настав, пора відпустити Одіссея. Німфа горює: “Чи для того я рятувала його з моря, чи для того хотіла подарувати йому безсмерття?” – але противитись волі Зевса не наважується. Корабля у Одіссея немає, потрібно сколотити пліт. Чотири дні він працює сокирою, на п’ятий – пліт спущений на воду.
Сімнадцять днів пливе Одіссей під парусом, правлячи по зорях, на вісімнадцятий починається буря. Це Посейдон, побачивши, що Одіссей тікає від нього, завирував морську безодню чотирма вітрами, колоди плоту разлетілися, як соломинки. “І чому не загинув я під Троєю?!” – закричав Одіссей. Допомогли йому дві богині: добра морська німфа кинула йому чарівне покривало, яке рятує від потоплення, а вірна Афіна заспокоїла три вітри, залишила четвертий нести його вплав до найближчого берега.
Два дні і дві ночі плив Одіссей, не зімкнувши очей, а на третій хвилі викинули його на сушу.
Одіссей випливає на берег острова, де живе щасливий народ – феакійці, мореплавці з казково швидкохідними кораблями. Народом правив добрий цар Алкіной, який жив у прекрасному палаці: мідні стіни, золоті двері, шиті тканини на лавках, спілі плоди на. гілках, вічне літо над садом. Цар Алкіной гостинно приймає мандрівника, який не називає свого справжнього імені, у своєму розкішному палаці і влаштовує на його честь бенкет і ігри, де сліпий співак Демодок оспівує подвиги Одіссея, не підозрюючи, що поряд з ним сидить оспіваний ним герой.