Народне уявлення про кобзаря пов’язане з образом мандрівного співака. Цей образ переріс у символ українського духу, об’єднав у собі його міць та велич, мудрість і невпокореність, гідність і щирість. Тарас Шевченко назвав свою першу поетичну збірку “Кобзар”, що свідчить про те, наскільки важливим був для його поетичного світу образ народного співця.
У своїй творчості поет не раз змальовував кобзаря, пісні якого втілили радощі та жалі народу. Ми зустрічаємося з ним у поезіях “Тарасова ніч”, “Гайдамаки”, “Невольник”,
Проте ні! Не жалюгідним самотнім старцем блукає він по світу. Кобзар потрібний людям, він завжди знайде пісню для будь-якого слухача:
З дівчатами на вигоні –
Гриця та веснянку,
А у шинку з парубками –
Сербина, Шинкарку…
… На базарі – про Лазаря,
Або, щоб те знали,
Тяжко-важко заспіває.
Як Січ руйнували.
Проте автор наголошує, що не в потуранні людським бажанням знаходить себе
То серце по волі з богом розмовля,
То серце щебече господнюю славу,
А думка край світа на хмарі гуля…
У поезії Шевченка перед нами постає ще один образ народного співця – сам поет. Невипадково Тараса Григоровича часто називають Великим Кобзарем. Його світогляд – це світогляд виразника дум та бажань народу, його вірші, в яких втілені роздуми про долю України та тяжке життя пригнобленого народу, співзвучні з народною поезією.
Поет часто використовує один із жанрів кобзарського мистецтва – думу.
Шевченко відстоює право писати про свій народ, хоча це не принесе ні грошей, ні офіційної слави. Це позиція народного співця. Пригадаймо уривок з історичної поеми “Гайдамаки”, де автор веде полеміку про що “слід” і про що “не слід” писати поетові:
Коли хочеш грошей,
Та ще й слави, того дива,
Співай про Матрьошу,
Про Парашу, радость нашу
…
Спасибі за раду.
Теплий кожух, тілько шкода –
Не на мене шитий,
А розумне ваше слово
Брехнею підбите.
Ні, не такого слова просить душа народного обранця. Духовна міць, національне самоусвідомлення та почуття відповідальності диктують йому згадки про “діла незабуті дідів наших” (“І мертвим, і живим… “). Вона не в усьому гарна та славетна, історія рідного краю, – “серце болить, а розказувать треба”, бо народ без минулого не має майбутнього. Тож і співає Кобзар, хоча не чекає вдячності від слухачів:
І не пом’яне батько з сином,
Не скаже синові: “Молись.
Молися, сину: за Вкраїну
Його замучили колись”.
Хай голос його загубиться в загальному хорі, головне, щоб відлуння співу засівалося в серцях людських. І поки є такі співці, душа і совість народна, є надія, є майбутнє в України, бо є ті, хто кладуть на вівтар цього майбутнього власний безсмертний талант:
Наша дума, наша пісня
Не вмре, не загине…
От де, люде, наша слава,
Слава України!