“Образ Мазепи у світовій літературі”

Боротьба українського народу за самовизначення і самостійність вражала не тільки самих українських письменників й тих, хто знаходився близько до України, а й іноземних письменників. Символом тодішньої боротьби, яке б ставлення до неї не було, був державний і військовий діяч тодішньої козацької держави Іван Мазепа. Погляд на цю людину і на діяча з-за кордону був досить різним, навряд чи варто називати його однозначним. Хтось акцентував увагу на особистості Івана Мазепи, хтось виключно зосереджувався на його діяльності, інші приділяли увагу

й тому, й іншому.

Але всі згадки Мазепи є важливими, оскільки вони являють собою одночасно і згадки України та всіх її історичних територій. Тому вчити історія, в тому числі діяльність Мазепи, дуже важливо для розуміння деяких аспектів світової літератури.

Найбільш цікаво і докладно описав Мазепу у своєму однойменному поетичному творі Джордж Гордон Байрон. Англійський письменник був вкрай захоплений прагненням народу і його боротьбою за самовизначення, а тому звернув свій погляд також і на козацьку Україну разом з Іваном Мазепою. Втім, далеко не одна лише діяльність цього українця цікавила письменника. Він

досить цікаво описав відому легенду про роман між дружиною заможного шляхтича і Мазепою, таким чином зобразивши його також, як людину.

Також варто зауважити, що Байрон описував українську природу настільки детально й докладно, що складається враження, що він вважав, що сама природа визначає думки і дії людей, в тому числі й Івана Мазепи. Втім, варто обов’язково сказати, що опис Мазепи в творі відомого англійського автора мало вкрай мало спільного зі справжньою біографією Івана Мазепи.

Але, звичайно, Байрон не є єдиним з діячів світової літератури, хто був захоплений Мазепою, його особистістю і його діяльністю. Примітно, що більшість письменників називали свої твори всього одним словом – прізвищем героя. Так, з назвою “Мазепа” були написані твори наступними авторами: Булгарін, Штебін, Май, Лейс, Готтшал, Мютцельбург, Зондерман і ще деякі.

Водночас Мазепа згадується і в інших творах, назви яких не містять прізвище цього діяча.

Приємно, коли Україна, її певні історичні періоди і головних історичних діячів вивчають в якихось літературних творах. Іван Мазепа став тим, хто був настільки цікавим письменникам з усього світу. Цей українець дійсно залишив слід у світовій літературі, тому він заслуговує особливої??уваги і з боку своїх співвітчизників.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

“Образ Мазепи у світовій літературі”