Авторське тлумачення образу гетьмана Мазепи в поемі В. Сосюри “Мазепа”

Тема України, її драматичної історії, знайшла своє відображення у творчості українського поета В. Сосюри. А такі твори як “Розстріляне безсмертя” та “Мазепа” побачили світ лише в 90-х роках XX століття і ще раз утвердили тезу, що В. Сосюра – невтомний і послідовний борець за незалежність України.

Важким до читача був шлях поеми “Мазепа”, та і сам автор, працюючи над поемою упродовж тридцяти років, намагався об’єктивно збагнути: де істина? Хто він, Мазепа: зрадник чи патріот? Слід відзначити, що вже з перших рядків поеми В.

Сосюра створює художній образ Мазепи: від романтичного героя до гетьмана, який відстоює незалежність, науку, освіту в Україні.

Поема “Мазепа” пройнята патріотичним пафосом. В. Сосюра ніколи не вважав Мазепу зрадником, бо він любив Україну: Тільки думка про Вкраїну Герою вмерти не дала. Щоб позбутися кабали від російського царя, який руйнував Січ, забороняв козацтво, Мазепа приймає рішення: взяти за союзника України Швецію:

Далеко Швеція. Ми потім її розіб’ємо ярмо. Це не Росія, що так близько. Та й січове хоробре військо У нас в руках.

В нас козир є. Але, порадившись зі старшиною, яка зрадила Мазепу, гетьман

не порозумівся з народом. Гетьман не заручився підтримкою народних мас, а народ не розумів, чого хоче гетьман – і в цьому трагедія обох:

Хіба народу не любив я! Та в грізний час страшних негод Собі на горе й безголів’я Не зрозумів мене народ. У ліричних відступах поеми В. Сосюра висловлює своє ставлення до Мазепи. Над цією своєю оцінкою поет розмірковував майже тридцять років – і ось вона:

Хай про Мазепу спів мій лине, Хоч був він пан, та серце мав. За суверенність України Боровся він і в цім був прав. В. Сосюра наголошує, що зробили з Мазепи зрадника Петро І та попи, а не народ, бо Мазепа намагався відстоювати права українців, нашу мову і культуру:

…Будував церкви Мазепа, Церкви і школи. Просвіщав Він свій народ. Та шкіл не треба Царю, й він їх позакривав. Покрилась тьмою Україна, Засумував старий Дніпро… І доробила Катерина,

Чого не встиг зробить Петро. В. Сосюра ніби вказує, що з часів втрати козацької державності Україна дедалі більше і більше потрапляла у колоніальну залежність до Росії. Поет намагався показати, що зрада царю не була зрадою Україні.

Ось так тлумачить В. Сосюра образ одного із найвеличніших і найтрагічніших постатей в нашій історії.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

Авторське тлумачення образу гетьмана Мазепи в поемі В. Сосюри “Мазепа”