Біографія Івана Мазепи

Кілька століть дозволялося Мазепу лише проклинати, паплюжити, залучаючи до цієї ганебної справи і земляків, які прагнули догодити царату, відхрещувалися від свого роду, української мови і культури.

Нині ім’я гетьмана повернено народові. Звичайно, ідеалізувати постать І. Мазепи недоречно, але те, що ця людина хотіла вирвати Україну з лабет царату, варте уваги. У Глухові в 1687 році гетьманом України був обраний військовий осавул Іван Мазепа.

За звичаєм, при виборах новий гетьман і московський уряд повинні були підписувати відповідні

угоди. В одному із двадцяти’двох пунктів угоди відзначалося: “Нікто бь голосовь такихь не испущап, а отзывались бы везде единогласно – ихь царского пресвьтлаго величества самодержавной держави”. Ось шлях, який пропонувався російським урядом.

Українського народу немає, української мови не існує, Україна – не більше, як область великої держави. Чи могла людина, що вважала себе справжнім патріотом, піти ось на такі приниження власного народу? Звичайно, угоди були підписані, але жевріла надія у гетьмана Івана Мазепи про визволення з віковічної кабали Великої Держави. За 12 років гетьманства здійснив Мазепа

одинадцять літніх та десять зимових походів.

Але треба було виконувати й волю російського царя Петра І, і йти на війну зі шведами. Мазепа скликав своїх однодумців-полковників, які на раді ухвалили не виступати в похід, написати листа шведському королю, аби не пустити московське військо до України.

Це вважалося зрадою гетьмана, а насправді він вболівав за долю народу, пам’ятаючи про те, що Хмельницький був у союзі зі шведами, допомагаючи їм брати у свій час Варшаву і Краків. Не простив цієї “зради” Петро І, зібрав у Глухові народ для вибору нового гетьмана. Був обраний старий і малоздібний стародубський полковник Скоропадський.

А ім’я Івана Мазепи до останніх днів по всіх церквах України було піддано анафемі.

27 червня 1709 року була програна шведами Полтавська баталія. “З того часу,- відзначав Гнат Хоткевич,- ниви українські – житниці Росії, багатства України – власність великоросійського народу, мова народна – мужицька, ім’я рідного краю – заборонений звук…” Мазепа вимушений був тікати до Турції. 22 серпня його не стало.

Похований у Яссах. За труною Мазепи йшов шведський король, з обох боків козацтво із шаблями наголо. А ім’я гетьмана 200 років по тому проклиналося привселюдно устами потомків. Зрадником чи патріотом був Іван Мазепа?

Відповідь на це питання дає невблаганний час та історичний розвиток нації.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

Біографія Івана Мазепи