Хто створив колесо? Дуже хотілося б знати. Бо то не просто пересічна людина. Якщо роздивитися добре, то будь-який винахід запозичений нами з природи. Дивіться, ніж – то ікло, нехай і відокремлене від щелепи.
Але ж ікло! Сонар підводного човна запозичений у дельфіна, так само принцип радара люди підгледіли у кажанів. Майбутні конструктори літаків вивчали механізм польоту птаха, а майбутні конструктори ракетних систем придивлялися до способу пересування кальмарів. “Нового нічого нема у світі під місячним сяйвом…” Навіть такий екзотичний
Геній мав стати нарівні з Богом чи природою, щоб створити його – саме створити, а не відтворити вже існуюче. І саме колесо стало основою нашої цивілізації. У якомусь фантастичному оповіданні йдеться про життя на нашій планеті після ядерної війни. Люди, що залишилися, прийняли Закон Про Заборону Колеса, який карає на смерть за повторний винахід цього пристрою. Мабуть, справді все почалося з колеса: більше можна було везти з собою, можна було долати більші відстані,
Почався обмін думками, винаходами, культурним доробком – і людство прискорило свій поступ до пошуків нового. А ми не пам’ятаємо імені найвеличнішої людини у всій історії людства… А найгірше, що назавжди залишилося невідомим, як робляться такі винаходи. Так само нам невідомі люди, які одомашнили диких тварин.
Кіплінг дав таким людям імена просто Чоловіка і Жінки, тобто відібрав у них індивідуальність. Мабуть, і тут людина повинна була мати особливий хист і незвичайний спосіб мислення. Перший-ліпший просто вбив би того прасобаку чи пракота й не відходив би від ситної їжі, аж доки не луснув би або страва не була б уже з’їдена. Проте іноді спадає на думку, що в повній анонімності творця і є справжня популярність і слава.
Зрештою, хто більше має бути задоволений: автор, ім’я якого називають перед виконанням твору, чи той, про твір якого скажуть – “слова народні”… Бо саме в цьому і справжня велич – самому стати своїм народом. У якомусь з віршів Лесі Українки читаємо:
Мене створив єгипетський народ І тим повік своє наймення вславив…
Хоч у тих будівників були колись імена, і власна доля, і власний приватний інтерес… А створивши надзвичайну річ, у такої людини з’являється нове ім’я – Народ. По-моєму, я усе докладно розповів, добрав влучні аргументи, можна тему закрити. І все ж таки: хто винайшов колесо?
Хто дике створіння зробив свійським? Хто першим вимовив перше Слово? І яке воно було – “Дай” чи “Візьми”?