Осип Тадейович Назару́к – український громадський і політичний діяч, письменник, журналіст, публіцист.
Осип Назарук народився 31 серпня 1883 р. в Бучачі (за іншими даними в містечку Язловець) в родині кушніра (гробівець батьків знаходиться біля церкви Св. Михайла (див. Архітектурні пам’ятки Бучача) на Нагірянці – тепер частині Бучача).
Навчався в Бучацькій, Золочівській гімназіях, голова таємного драгоманівського гуртка в 1900 р. За пропаганду соціалізмуОсипа відрахували з Бучацької гімназії. із забороною складати матуру (іспит на
Вивчав право у Львівському університеті, під час хліборобського страйку в Бучаччині 1902 р. разом з адвокатом вМонастириськах А. Мозлером на сторінках газети “двірська служба” (видавали українською, польською мовами) друкував матеріали на його підтримку. 1904-1905 рр. очолював роботу “Січі” (української студентської організації у Відні);1906-1907 рр. – голова Львівської “Академічної Громади”; 1908 р. закінчив юридичний факультет Віденського університету.
Покликанням зі студентських років стала політика, водночас шліфував публіцистичну майстерність. Результатом стала
Один з чільних членів Української Радикальної Партії, в якій перебував до 1922-1923 рр.
1915 р. видав у Відні “Співанки УСС”. 1916 року: з друкарні Наукового товариства ім. Т. Шевченка у Львові вийшла грунтовна праця Оипа Назарука “Слідами Українських Січових Стрільців”; у Відні побачила світ книжка “Над Золотою Липою”; у Львові вийшла книжка – “З кривавою шляху Українських Січових Стрільців” (був безпосередньо причетний, в цю “ілюстровану збірку оповідань і описів” вклав багато праці як автор, редактор і упорядник).
1915-1918 рр. – керівник Пресової Квартири УСС. Від жовтня 1918 – секретар філії УНРади у Львові, делегат Української Національної Ради ЗУНР від Радикальної партії. 6 листопада 1919 р. – мав зустріч з гетьманом Скоропадським П. П. як представник Української Національної Ради ЗУНР: гетьман пообіцяв 2 млн доларів, ескадрилью літаків, кілька вагонів амуніції, відпустити з Києва Курінь Січових Стрільців (1300 чол.).
Грудень 1918 – червень 1919 – керівник Головного управління преси й пропаганди уряду УНР. Один з авторів “Проскурівської декларації Січових Стрільців” в березні 1919 р., в кінці січня – на початку лютого 1919 р. перебував вОдесі та Бірзулі разом з Сергієм Остапенком на перемовинах з начальником штабу французьких військ полковником Фрайденбергом про порозуміння Антанти з директорією (закінчилися нічим). Виступав на з’їзді УРП 22-23 березня та на селянсько-робітничому (трудовому) з’їзді 30-31 березня 1919 р.
У складі Українських січових стрільців (УСС) перебував у Кам’янці-Подільському (липень – жовтень 1919). З червня 1919 року керував роботою пресової квартири Української Галицької Армії. Середина липня 1919 – в складі УГА прибув до Кам’янця-Подільського, увійшов до уряду директорії, одночасно редагував газету УГА”Стрілець”.
Серпень 1919 р.- здійснив наукову екскурсію до Бакоти. У видавництві “Стрілець” вийшла книжечка Осипа Назарука “до Бакоти”. Враження з подорожі до української Помпеї”.
У Кам’янці-Подільському почав писати повість “Роксоляна”.
У період Західноукраїнської Народної Республіки Осип Назарук займався в її уряді питаннями преси і пропаганди. Коли ця “третя будова української державности” закінчилася невдачею, Галичина опинилася під гнітом панської Польщі – емігрував за океан, у Канаду, США.
Заступник голови делегації УНР на Ризькій мирній конференції у вересні 1920 року. Увійшов до президії Західноукраїнського товариства Ліги націй (22 січня 1922 р.).19 квітня 1922 р.- з Відня в складі делегації ЗУНР відбув на Генуезьку конференцію. Один з засновників Центральної Управи УСС 22 квітня 1922 р., авторів звернення “до населення Галицької землі!” 10 вересня 1922 із закликом бойкотувати вибори.
У 1922-1926 роках перебував у США, в 1923-1926 рр. редагував тижневик “Січ” (Чикаго), у 1926-1927 рр. – редактор “Америки” (Філадельфія).
Повернувшись до Львова в 1928 р., став близько до Української Християнської Організації, з січня 1928 року очолював редакцію її газети “Нова Зоря”.
У різних видавництвах Львова вийшла “Вчасна війна в північній Альберті”. “Греко-католицька церква і українська ліберальна інтелігенція”, “Галицька делегація в Ризі”. “Спомини учасника”. “Вибір звання”. “Венеція. Катедра св. Марка”. “Галичина І Велика Україна”. “Замах на церкву”. “Значіння партій” та інші книжки і брошури.
Перед загрозою радянської окупації 1939 р. був змушений емігрувати до Польщі.
Осип Назарук помер від інфаркту 31 березня 1940 року в Кракові, куди виїхав перед вступом радянських військ до Львова. Похований на місцевому Раковицькому цвинтарі.
Літературна діяльність
З іменем Осипа Назарука пов’язане видання “Вісника Пресової квартири У. С. С.”, гумористично-сатиричних журналів стрільців “Бомба”, “Самопал”. “Самоохотник”. щомісячника “Шляхи”.
Письменника постійно вабила історична тематика; погляд зупинився, зокрема, на двох яскравих постатях минулого – князі Ярослава Осмомисла та Роксолані, помандрував у часи монгольських набігів. Першою вийшла до читачів у 1918 році “Українська повість з 12-го століття у двох частинах” – “Князь Ярослав Осмомисл”. Товариство “Просвіта” нагородило твір престижною “Михайловою премією”. Літературні критики відгукнулися на книгу О. Назарука по-різному (полеміка не припинялася кілька років). Читачі дуже активно розкуповували повість, її почали вивчати у школах.
У цей період написав ще дві повісти – “Проти орд Чінгісхана” і “Роксоляна”, видати не вдалося: на заваді став буревій політичних і воєнних подій, що охопив Україну.
30 грудня 1918 року було утворене Управління преси та інформації УНР (очолив його). Після повернення до Галичини у 1919 р. керував Прес-кватирою Української Галицької Армії. Згодом із урядом ЗУНР емігрував до Відня, де видав свій “Конспект споминів з української революції” під назвою “Рік на Великій Україні”. В цій об’ємній книзі детально описував події від 5 листопада 1918 до 16 листопада 1919.
Серед дійових осіб спогадів – Володимир Винниченко, Симон Петлюра, інші історичні постаті. 1971 р. побачила світ і двотомна повість “Проти орд Чінгісхана”.
Влітку 1922 р. виїхав з Відня до Канади, змушений був залишитися за океаном. У Канаді став відомий як співорганізатор гетьманського руху; в США (переїхав у листопаді 1923) одну за одною видав свої книжки і брошури: “Тома Томашевський – піонер української преси в Америці”, “Іван данильчук – найбільший український гуморист в Канаді”, “На спокійнім океані”, “Організаційний Отченаш”, “В лісах Альберти і Скалистих горах”, “В найбільшім парку Скалистих гір” та інші.
Повернувся до Львова у 1928 році, почав редагувати газету “Нова зоря” – католицький часопис. Виступав тут з публіцистичними статтями, кращі з них видавав брошурами. У 1930 р. побачила світ його доопрацьована протягом 1923-1929 рр. “Історична повість з XVI століття” під назвою “Роксоляна.
Жінка халіфа й падишаха Сулеймана Великого, завойовника і законодавця”.
Також у Львові у різних видавництвах вийшли “Вчасна війна в північній Альберті”, “Греко-католицька церква і українська ліберальна інтелігенція” (обидві – 1929), “Галицька делегація в Ризі. 1920. Спомин учасника” (1930), “Вибір звання”, “Венеція”, “Катедра св.
Марка”, “Галичина і Велика Україна”, “Гоги і магоги” (усі – 1934), “Ромаятерна. Вічний Рим – апостольська столиця” (1937), “Вражіння з Волині”, “В Будапешті” (обидві – 1938), “Замах на церкву”, “Значіння партій” (обидві – 1939) та інші. Статті О. Назарука публікували львівські часописи “діло”, “Українське слово”, “Свобода”, “Поступ”, “Шляхи”…
Чимало з того, що написав, залишилося в рукописах… Але й твори, що побачили світ, чекала сумна доля. Після так званого “визволення” 1939 року книги письменника були вилучені з бібліотек і зараховані до категорії націоналістичних. Ім’я Осипа Назарука зникло з літератури.
Нині письменник і його твори повертаються до читача.
Твори
Автор історичних оповідань і повістей “Проти орд Чінгісхана” (1921), “Князь Ярослав Осмомисл” (1920), “Роксоляна” (1930); праць “Як називається наш рідний край і нарід?” (1915), “Слідами Українських Січових Стрільців” (1916), “Над Золотою Липою” (1916), “Військо і політика” (1919), “Корупція в державному житті” (1921), “Студентство і політика” (1921), “Робітництво і релігія” (1926) та багатьох статей, репортажів.
Що то є нарід або нація.- Львів, 1911 Що то є суспільні кляси, боротьба кляс, буржуазія, пролетаріят і організація.- , 1915 Слідами українських січових стрільців.- Львів: накладом Союзу Визволення України, 1916 Рік на Великій Україні.- Львів, 1921 В лісах Алберти і скалистих горах.- Чікаго, 1924 Греко-католицька церква і українська ліберальна інтелігенція.- Львів, 1929 Роксоляна, 1930.