“Наполеон-невдаха чи страждалець за людство?”

Образ головного героя твору Федіра Достоєвського викликає настільки багато різних думок і переживань у всіх читачів, що розібратися з ними часом буває дуже непросто. Деякі люди доходять навіть до того, що можуть спробувати порівняти Родіона Раскольнікова з Наполеоном. Однак, якщо задуматися про зміст такого порівняння, то можна прийти до висновку, що воно має під собою певні підстави.

Ось тільки навіть якщо він і був Наполеоном, то, на відміну від справжнього Наполеона, він був невдахою, адже його теорія не виправдалася і не спрацювала.

Досить поширеною також є думка про те, що Родіон Раскольніков був страждальцем за все людство. Так ким же він був насправді?

Є кілька аргументів на користь того, що він був Наполеоном-невдахою. По-перше, у нього була досить сильна теорія. Звичайно, в результаті ми бачимо, що вона не спрацювала.

Проявилося це в тому, що Раскольніков скоїв злочин, але так і не зміг стати щасливою людиною – він став ще більш нещасними, його постійно долали докори власної совісті. Втім, він ніяк не відвернувся від теорії, продовжував вважати, що вона правильна, просто він недостатньо вправний, щоб відповідати їй. По-друге, ми можемо сказати,

що Родіон є досить талановитою людиною. Це можна побачити хоча б з того, як він скоїв свій злочин, не залишивши при цьому жодних доказів проти себе.

Ставало зрозуміло, що викрити його можуть не слідчі, а лише він сам, якщо його власна совість видасть його. Як мені здається, це багато в чому говорить про те, що Родіон – це Наполеон-невдаха.

Втім, є деякі аргументи на користь того, що головний герой все ж таки є страждальцем за все людство. І особисто мені ці аргументи чомусь значно ближчі, ніж доводи на користь того, що він був Наполеоном-невдахою. Я вважаю, що про Раскольнікова можна з повною упевненістю сказати, що він пішов на злочин багато в чому тому, що суспільство, в якому він жив, було аж ніяк не справедливим. Приміром, багато людей жили дуже погано й бідно, саме цим і було обумовлене виникнення теорії Родіона, адже він хотів відібрати гроші у тих, кому вони не були потрібні і віддати їх тим, хто дійсно відчуває в них потребує.

Втім, все одно це не дозволяє людині вбивати.

Яким би харизматичним не був образ Раскольнікова, я особисто далекий від думки, що цей чоловік був Наполеоном-невдахою. Аргументи на користь цього можна привести, але по-моєму їх буде недостатньо. Як мені здається, більш ймовірно, що Родіон страждалець за людство, адже те, до чого він прийшов, стало наслідком того жахливого стану, в якому перебувало тогочасне суспільство.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

“Наполеон-невдаха чи страждалець за людство?”