ЛЮБОВ ПОНОМАРЕНКО (Нар. 1955 p.)

Українська література 7 клас – Л. Т. Коваленко – Освіта 2015
“ТИ ЗНАЄШ, ЩО ТИ – ЛЮДИНА…”
ЛЮБОВ ПОНОМАРЕНКО (Нар. 1955 p.)

Критики називають твори сучасної української письменниці Любові Пономаренко “синє диво української новелістики”. Може, тому, що її збірку прозових творів “Синє яблуко для Ілонки” в 2013 році висунуто на здобуття Національної премії імені Тараса Шевченка, а може, за магію слова, яким авторка ось уже три десятиліття зачаровує своїх читачів.

Любов Петрівна Пономаренко народилася 25 травня

1955 року на хуторі Сергушки (налічував усього дванадцять хат), на Чернігівщині, у вчительській сім’ї. До найближчої школи, розташованої за сім кілометрів у селі Іванівцях, щодня доводилося долати довгий шлях пішки. По дорозі до школи дівчинка спостерігала за мінливою красою природи.

Про цей час вона згадувала: “Палахкотів червоно глід, черенями слалися золотисті опеньки, терпкі кислички падали в бурчак і пахли. Ми збирали ті кислички, приносили додому. Матері висипали їх у погребі на картоплю. Лютою зимою хутірські приносили ті диво-яблучка до школи.

Розімлівши в теплому класі, вони солодко пахли, і сільські

дітлахи давали за них хутірським печену картоплю, вишкварки й навіть пряники”. Коли ж узимку замітало дороги, молодші школярі на весь тиждень залишалися жити в будиночку при школі.

Вірші Люба почала писати рано. У дванадцять років їх уже надрукували в районній газеті, а в шістнадцять вона взяла участь у літературній нараді для обдарованих учнів у Києві.

Після закінчення школи Любов Пономаренко – студентка Ніжинського педагогічного інституту імені Миколи Гоголя, учителька в рідних Іванівцях, згодом – журналіст газети “Сріблянщина”. Чим би не займалася. Вона не полишала писати вірші.

Наталія Строцева. Місто

Але одна зустріч змінила напрям творчості молодої письменниці. Це сталося на семінарі молодих літераторів у містечку Ірпені під Києвом, у якому Любов Пономаренко брала участь. Її вірші не вразили колег по перу, але в них відомий письменник Володимир Дрозд розпізнав талант прозаїка. Пpo цей епізод він згадував так: “У віршах Любові Пономаренко була точність деталі, психологічна точність. “А ви спробуйте писати прозу”, – порадив я. Десь за тиждень, від’їжджаючи з Ірпеня, Люба вручила мені три новели: “Дурниці різні написалися. Якщо маєте зайвий час – то прочитайте, а ні – то викиньте в смітницю…” Разом з інтими ранніми прозовими творами ті три новели

Згодом увійшли до пертої збірки “Тільки світу”. За нею були й інші книжки – “Дерево облич”, “Ши у кав’ярні самотніх дулі”, “Портрет жінки у профіль з рушницею”, “Помри зі мною”.

Після переїзду на Полтавщину Любов Пономаренко працювала в газетах “Гребінчин край”, “Зоря Полтавщини”. Творчість авторки відзначена літературними преміями, вона – член Національної спілки письменників України.

ЗІ СПОГАДІВ ПРО Л. ПОНОМАРЕНКО

Валентина Меркулова, однокурсниця Л. Пономаренко

Пам’ятаю її перті кроки у велику літературу. Вона їх зробила ще в Ніжині, а якщо бути ще точнішою, то у своєму рідному селі Іванківці Срібнянського району Чернігівської області. Адже студенткою вона мала вже досить вагому публікацію – її вірші (а все починалося саме з поезії) були видрукувані в доволі поважному колективному збірнику творів найобдарованіших школярів України.

А на літературній студії інституту Любов Кириченко(Любов’ю Пономаренко вона стала дещо пізніше) незмінно була серед фаворитів.

Сергій Горбенко, член Національної Спілки журналістів України

Першу книгу Любові Пономаренко “Тільки світу” я прочитав ще на початку далеких уже 80-х років. Прочитайте – і ви опинитеся у чудернацькому світі, де з вами розмовляють не лише люди, а й ящірки, дихає жива земля, а світ снів, змішаних із реальністю, вабить до себе. Найнесподіваніші заголовки і кінцівки творів тримають постійну інтригу. Або кінцівки наче і зовсім нема. Ви щось не зрозуміли?

Не шукайте у письменниці легкої писаної “жуйки” – вона вчить вас мислити і фантазувати.

НОВЕЛА

Твір Любові Пономаренко “Гер переможений” – за жанром новела. Новела – невеликий за обсягом прозовий твір про незвичайну подію з несподіваним фіналом.

Порівняй ліву і праву колонки таблиці і визнач, чим новела відрізняється від оповідання.

Особливості оповідання

Особливості новели

Зображення однієї чи двох подій із життя головного героя. Нетривалий час дії.

Дві-чотири дійові особи. Невеликий обсяг

Зображення однієї чи двох подій із життя головного героя.

Нетривалий час дії.

Дві-чотири дійові особи.

Невеликий обсяг.

Події розвиваються напруженіше, динамічніше, ніж в оповіданні.

Раптові повороти дії.

Несподівана розв’язка




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

ЛЮБОВ ПОНОМАРЕНКО (Нар. 1955 p.)