Критика “Як добре те, що смерті не боюсь я… ” Стус

Поезія ” ЯК ДОБРЕ ТЕ, ЩО СМЕРТІ НЕ БОЮСЬ Я ” – це філософська медитація, у якій висловлено глибокі почуття й екзистенційні роздуми автора. Стисло викладено життєве кредо В. Стуса, його духовні принципи і ніби накреслений власний трагічний, страдницький життєвий шлях. Зі скупих стриманих рядків постає образ мужньої людини, патріота-борця, який вірить у свою правоту та її грядущу перемогу.

Вірш сприймається як своєрідний монолог: “Як добре те, що смерті не боюсь я і не питаю, чи тяжкий мій хрест”. Біблійний образ тяжкого хреста

через асоціацію з образом Ісуса, який сам ніс свій тяжкий хрест, утверджує справедливість справи, за яку боровся герой. Моральну силу вистояти, не схилитися дає героєві переконаність у тому, що правда – за ним, що він жив гідно “… і не набрався скверни, ненависті, прокльону, каяття”.

Василь Стус, перебуваючи в неволі, теж вірить, що, нехай і після смерті, проте стане відомим своєму народові, повернеться до нього з холодних табірних снігів. Смерть він розуміє як перехід у вищу духовну якість, рівновелику вічності: починається поезія словами ліричного героя про те, що він не боїться смерті, а потім – до народу

прийде, коли в смерті обернеться до життя. І справді, його гірке посмертне повернення в любу Україну – рідну землю – було безмежно сумним і водночас тріумфальним. Ліричний герой у вірші ототожнюється із самим В. Стусом, як колись Т. Шевченко визначав своє призначення: Ходімо дальше, дальше слава, А слава – заповідь моя. (“Доля”)

Слава – це народне визнання, вдячність людей за віддане їм життя, за написані для них поезії.

Як добре те, що смерті не боюсь я і не питаю, чи тяжкий мій хрест. Що вам, богове, низько не клонюся в передчутті недовідомих верств. Що жив-любив і не набрався скверни, ненависті, прокльону, каяття. Народе мій, до тебе я ще верну, і в смерті обернуся до життя своїм стражденним і незлим обличчям, як син, тобі доземно поклонюсь і чесно гляну в чесні твої вічі, і чесними сльозами обіллюсь. Так хочеться пожити хоч годинку, коли моя розів’ється біда.

Хай прийдуть в гості Леся Українка, Франко, Шевченко і Сковорода. Та вже! Мовчи!

Заблуканий у пущі, уже не ремствуй, позирай у глиб, у суще, що розпукнеться в грядуще і ружею заквітне коло шиб.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Критика “Як добре те, що смерті не боюсь я… ” Стус