У “Думі про козака Голоту” розкривається одна зі сторінок історії українського народу – боротьба проти татарських нападників. Події, які змальовані в думі, стосуються XVІ-XVІІ століть. У ті далекі буремні часи татарські й турецькі військові загони часто нападали на українські села й міста, грабували їх, а людей забирали в полон і продавали на невільницьких ринках.
Але український народ не корився жорстоким нападникам, мужньо боровся проти них. У цій звитяжній боротьбі особливо відзначилося козацтво. Як своїх вірних захисників народ
Одним із таких улюблених героїв є козак Голота. Читаючи думу, ми дізнаємося, що козак Голота небагатий. На ньому свита з грубого сукна (“семиряга”), “шапка-бирка, зверху дірка, травою пошита, вітром підбита”, на ногах – онучі “рядняні” й постоли в’язові. Зовсім небагаті шати!
Та незважаючи на свою бідність, козак дбає про те, щоб бути гідним захисником вітчизни. Він має і “коня вороного”, і “ясненьку зброю”. Він мужній, сміливий, відважний: “не боїться ні огня, ні меча, ні третього болота”.
Разом із тим він чесна, справедлива, миролюбна людина:
Він є уособленням військової доблесті й честі, мужності та лицарства. У такому змалюванні козака відбито всенародну любов і пошану українського народу до свого захисника. З’ясувавши хижий намір свого ворога – багатого татарина, шо хотів захопити козака й продати його в неволю, – Голота вбиває татарина в чесному відкритому поєдинку. У “Думі про козака Голоту” народ прославляє перемогу мужнього, сміливого козака над нападником-татарином і висловлює своє одвічне заповітне бажання, щоб козаки завжди
Хороші мислі мали
І неприятеля під ноги топтали.
Прочитавши “Думу про козака Голоту”, я зрозуміла, яке міцне коріння мас наш волелюбний народ. Дух справжнього козацького лицарства, мужності й відваги жив і живе у нашому народі. Козак Голота не може не сподобатись. І військовою вправністю, й чесністю, й доблестю він викликає повагу й захоплення.
Цей образ учить нас любити нашу прекрасну Батьківщину, як зіницю ока берегти її честь і незалежність, як це зумів зробити герой народного епосу – славний козак Голота, подвигом якого захоплюється не одне покоління його нащадків.