Короткий виклад роману Спарк “Мисс Джин Броди в розквіті років”

Героїні роману – шість дівчинок-школярок, що об’єдналися в “клан Броди” волею їхньої улюбленої вчительки, мисс Джин Броди. Дія відбувається в Единбурзі в тридцяті роки. Мисс Броди веде клас маленьких дівчинок початкового відділення респектабельної приватної школи

На одному з перших уроків історії мисс Броди розповідає замість лекції трагічний сюжет своєї першої любові – її наречений загинув на війні за тиждень до перемир’я, – чим торкає дівчинок до сліз. Так починаються її заняття по “Істині, Добру й Красі” за

допомогою самих нетрадиційних методів. Віддаючи себе вихованню дітей, вона дарувала їм, по власному улюбленому вираженню, “плоди свого розквіту”.

Мисс Броди в пору свого розквіту, незважаючи на нетрадиційні методи, зовсім не була винятковим явищем, або не зовсім у своєму розумі. Її унікальність складалася лише в тім, що вона викладала в настільки консервативному навчальному закладі. У тридцяті роки таких, як мисс Броди, були легіони: жінки від тридцяти й старше, що заповнювали своє знедолене війною стародевическое існування энергичною діяльністю в сфері мистецтва й соціального забезпечення, освіти й релігії.

Одні минулого феміністками й пропагували самі передові ідеї, інші обмежувалися участю в жіночих комітетах і церковних зборах. Однак жінки першої категорії не викладали, звичайно, у консервативних школах, там їм було не місце.

Саме так уважали колеги мисс Броди. Але мисс Броди, оточена вибраними нею ученицями, “кланом Броди”, залишалася недоступної для інтриг. “Непохитна, як скеля”, – захоплено констатують її шанувальниці, поки вона гордо прямує по шкільному коридорі під презирливі вітання своїх більше пересічних колег

Мисс Броди здається незвичайної, у всякому разі, у шкільній обстановці. Вона не красуня й зовсім не молода, але в пору “свого розквіту” переживає спалаху справжнього зачарування, і в такі миті надзвичайно гарна. Вона також украй приваблива для чоловіків і скоряє серця двох єдиних викладачів чоловіків вшколе.

З початком розквіту мисс Броди проходить перші кроки разючої духовної еволюції, змінюючись внутрішньо й зовні так само стрімко, як її зростаючі вихованки. Поки дівчинки ще вчаться під її початком у молодших класах, мисс Броди перетворює уроки математики, англійського або історії у своєрідні екскурсії в усі області людської культури, від еротики до фашизму: її не знаючих релігійних заборон жагуча артистична натура дорівнює поклоняється й тому й інший, а тим часом Джотто й Марії Стюарт.

Поступово, непомітно для себе самої росте в ній ризиковане переконання у власній безгрішності; за час свого розквіту вона переступає границі будь-якої етики й досягає дійсно, що шокує ступеня аморальності

Але поки її вплив на “клан Броди” безмежно. У нього входять шість дівчинок: Моника Дуглас, відома математичними здатностями й дикими вибухами гніву, спортивна Юнис Гарднер, витончена Дженни Грій, тугодумка Мэри Макгрегор, Сэнди Стрэнджер з надзвичайно крихітними поросячьими вічками й прославившаяся згодом своєї сексапильностью Троянд Стэнли. Вони ростуть під могутнім духовним впливом мисс Броди, їхнє внутрішнє життя цілком заповнене аналізом спостережень над своєю вчителькою. Один раз під час екскурсії мисс Броди пояснює дівчинкам що, властиво, значить для неї викладання. Утворюючи дітей, вона висвечивает якості, закладені в них природою, від її ж вимагають вкладати в дітей чужорідну їм інформацію.

Вона переконує “клан”, що, взрослея, кожна дівчинка повинна знайти й реалізувати “своє покликання”, як вона знайшла своє вних.

Мисс Броди рухається до піка свого розквіту; разом з нею взрослеют і розвиваються дівчинки. Їй здається, що ніхто краще її не вгадає щирого покликання дітей, і прикладає шалені зусилля, щоб наставити дівчинок на єдино правильний, як їй здається, шлях

Кожна з “клану Броди” проживає індивідуальну й неповторну долю, зовсім відмінну від покликань, задуманих мисс Броди. Її посмертна роль у їхніх дорослих життях виявляється набагато тонше й складніше.

Трагичнее інших доля Мэри Макгрегор, безмовної дурепи для подруг і мисс Броди. Вона гине у двадцять три роки в палаючому готелі й незадовго до смерті в смутну хвилину вирішує, що самими щасливими хвилинами в її короткому житті були ті, що вона провела в компанії мисс Броди і її “клану”, нехай навіть на правах тугодумки. Усе дівчинки по-своєму віддають ідеали мисс Броди. Незадовго до смерті від раку їхню наставницю виживають нарешті зі школи під прийменником проповіді фашизму дітям.

Мисс Броди й справді майже наївно захоплювалася порядком і дисципліною в країнах фашизму нарівні з пам’ятниками й фонтанами. І от Сэнди Стрэнджер, її довірена особа, уже на порозі випуску підказує директрисі, головному недоброзичливцеві мисс Броди, причепитися саме до політичних переконань і змусити мисс Броди подати у відставку. Сэнди проходить самий складний і суперечливий шлях. До зрадництва її підводить упевненість, що діяльність мисс Броди в остаточному підсумку пагубна для її улюблениць.

Справа в тому, що мисс Броди закохується у вчителя малювання, Тедди Ллойда, багатодітного католика. Розуміючи, що ця любов нездійсненна, вона, як би на зло собі, вступає у зв’язок з Гордоном Лойтером, викладачем музики. Однак, люблячи Тедди, вона вважає, що хтось із дівчинок повинен замінити її й стати його коханкою. Вона вкладає всю душу в цей дикий задум, відповідно до якого Троянд Стэнли, сама жіночна з дівчинок, повинна віддатися художникові замість її. Однак Троянд зовсім байдужа до Тедди, і його коханкою стає Сэнди.

Щирою музою художника при цьому була й залишається мисс Броди, і зі здивуванням Сэнди бачить, що, кого б з дівчинок “клану” не малював Тедди, у ній завжди проступали риси мисс Броди. Сэнди, маючи холодним, що аналізує розумом психолога, не може упокоритися перед загадкою таємничого й потужного впливу на всіх навколишніх “забавної старої діви”. Незабаром з’ясовується, що одна із шанувальниць мисс Броди, що не належить до “клану”, піддається її агітації й збігає в Іспанію воювати на стороні фашиста Франко. Вона гине по шляху в поїзді.

Тоді, жахнувшись, Сэнди видає мисс Броди директрисі, і та натякає про цьому мисс Броди. Думка про зрадництво підриває неприборканий дух мисс Броди. До самої смерті вона не перестає мучити себе й навколишні марні домисли. Насправді, як здається Сэнди, весь “клан” віддає мисс Броди, відрікшись від “покликань”.

Мисс Броди бачила у своїх дівчинках “інстинкт і прозорливість”, гідні повної й бурхливої життя. Сэнди ж після зрадництва йде в монастир, де нещаслива й розчарована. Троянд Стэнли стає доброчесною дружиною, хоча в ній закладена нова Венера, “велика коханка”, на думку мисс Броди. Але всі вони почувають, що обдурили самі себе

За роки дружби з мисс Броди вони настільки переймаються її вірою, що здобувають внутрішню духовну подібність із нею, що вірно вловив художник Тедди Ллойд у своїх картинах

А. А. Фрідріх

Джерело: Всі шедеври світової літератури в короткому викладі. Сюжети й характери. Закордонна Література XX століття.

М.: “Олімп”; ТОВ “Видавництво ACT”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

Короткий виклад роману Спарк “Мисс Джин Броди в розквіті років”