Росію перетинає чотири кліматичних пояси – арктичний, субарктический, помірний і на крайньому півдні – субтропічний. Це в значній мірі визначає суворість клімату більшої частини території нашої країни. Острови й узбережжя Північного Льодовитого океану відрізняються суворим арктичним і субарктическим кліматом. Далі до півдня субарктический пояс переміняється переважної в Росії помірним континентальним кліматом із чітко вираженою зміною погод по сезонах року, із тривалою холодною зимою й коротким теплим летом. Континентальность
У Східному Сибірі й на більшій частині Далекого Сходу клімат різко континентальний. Західні й східні окраїни Росії зазнають впливу від океанів тому тут сформувалися помірний континентальний з рисами морського (на північно-заході) і мусонного (на узбережжя Далекого Сходу) типи клімату. Чорноморське узбережжя Кавказу характеризується субтропічним кліматом.
Таким чином, клімат Росії дуже різноманітний. На узбережжя Північного Льодовитого океану влітку лише небагато тепліше 0 градусів, а на півдні Прикаспійської низовини 40. Середня температура січня в районі Оймякона -71 градус, а в
Середня температура січня в західних границь -8, у Якутії -50, на узбережжя Далекого Сходу, у міру наближення до Тихого океану, зима знову стає тепліше.
Кількість опадів, що випадають на території Росії, так само сильно відрізняється в різних районах: 2000-3000 мм/рік на схилах Кавказу й Алтаю й менш 200 мм/рік у посушливих районах Прикаспійської низовини. У помірних широтах випадає в середньому 500- 700 мм опадів у рік.