Ріки Росії

У Росії понад 2,5 млн. рік. Вони належать до басейнів трьох океанів, а також до безстічного внутрішнього басейну Каспію. Близько 2/3 площі Росії ставиться до басейну Північного Льодовитого океану, куди впадають такі великі ріки, як Об (приплив Іртиш) , Єнісей (припливи Ангара, Нижня Тунгуська й Подкаменная Тунгуська) і Лена (припливи Вілюй і Алдан) . У своєму верхньому плині це типово гірські ріки.

Близько 4/5 іншої території Росії доводиться на басейн Тихого океану. Серед впадающих у цей океан найбільш великими є Амур і Анадир. Ріки басейну Тихого

океану, на відміну від інших рік країни, мають меншу довжину й відрізняються більшою швидкістю плину.

Близько 5% території країни доводиться на басейн Атлантичного океану. Для рік цього басейну характерний рівнинний характер плину. Серед них найбільшу довжину має ріка Дон.

Безстічний внутрішній басейн Каспію займає в Росії більшу частину Європейської Росії. Найбільш великою рікою цієї області є Волга. На території країни самі більші басейни в Лени (2 млн. 400 тис. км) і Єнісей (2 млн.

580 тис. км2) . Що ж стосується ріки Обі, що має великий басейн, значна частина його лежить за межами країни.

Густота річкової

мережі на території Росії залежить від. багатьох природних умов, таких, як рельєф, клімат і рослинність. Рельєф впливає на характер плину. Більшість великих рік країни мають рівнинний характер, долини їх широкі, ухил рік малий, плин повільне.

Найменший ухил має Об (4 див на 1 км) , а найбільший – Єнісей (37 див на 1 км) . Ріки, що протікають у горах, мають вузькі долини й бурхливий плин, великий ухил.

Вплив клімату позначається через величину річного стоку й характер харчування. Найбільший стік характерний для рік, що протікають у гірських областях, і для рік, що протікають на півночі Східно-європейської рівнини. Що стосується характеру харчування, то більшість рік Росії мають змішане харчування (снігове, дощове й харчування грунтовими водами) , хоча в більшості районів переважає снігове харчування (нерідко понад 50% стоку) . Для режиму більшості рівнинних рік Росії характерно весняне повіддя, улітку й восени можливі зливові паводки.

Ріки з літнім повіддям, пов’язаним з таненням льодовиків, випаданням кошів і пізнім таненням снігу в горах, характерні для гір Прибайкалля, Забайкалья, Камчатки, високогірних районів Кавказу, Алтаю й Північно-східного Сибіру. Літні паводки характерні й для рік Далекого Сходу, де клімат мусонний: під час літніх дощів проходить повіддя на Амурі і його припливах. Своєрідний клімат рік Якутії: невеликий сніжний покрив навесні не тане, а випаровується, і весняне повіддя виражене слабко.

Улітку ж у період дощів по ріках проходять сильні паводки.

Сильні дощі, дружне танення снігу можуть привести до стихійних лих – повеням. Часті й сильні повені бувають на ріках Далекого Сходу.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Ріки Росії