Історична основа поеми Т. Шевченка “Гамалія”

Т. Шевченка ще з дитинства цікавила і захоплювала історія героїчного минулого українського народу, а особливо його боротьба проти турецько-татарських загарбників. Ніхто з поетів не оспівав так натхненно “козацьку славу”, як Тарас Шевченко. Козацьку мужність відтворив поет у віршах та поемах “Тарасова ніч”, “Іван Підкова”, “Гамалія” та інших.

Історія нашого народу знає немало імен відважних козаків-запорожців, які мужньо захищали рідний край, відганяли орду на південь, а то й не раз на своїх човнах перепливали Чорне

море, визволяли бранців з турецької неволі. Турки боялися цих походів, бо безстрашні козаки підпалювали їх міста, руйнували фортеці, визволяли своїх співвітчизників і з багатою здобиччю поверталися додому.

Один із таких походів оспівав Т. Шевченко в історичній поемі “Гамалія”, в основу якої покладено правдиву, хоч і дещо романтичну розповідь про героїчний морський похід запорожців під отамануванням Гамалії в Туреччину з метою визволення бранців.

Поема починається піснею невільників-українців, що страждають в турецькій неволі. Пісня ця у стилі народних голосінь, у ній, як і в народних думах, невільники

люблять свій рідний край, свою Україну і тужать за нею. Цей плач долинув до рідних берегів – і ось друга пісня, але це вже не плач, а бойовий клич січового козацтва, які їдуть не грабувати, а визволяти земляків.

Друга пісня близька до народних історичних пісень.

Гамалія – узагальнений образ козацького ватажка. Він завжди серед запорожців, завжди там, де найбільш потрібний:

Наш отаман Гамалія

Отаман завзятий:

Забрав хлопців та й поїхав

По морю гуляти… Слави добувати.

Безмежна відвага, мужність, сміливість запорожців захоплювала поета:

Неначе птахи чорні в гаї,

Козацтво сміливо літає.

Ніхто на світі не втече!

Вогонь запеклих не пече.

Сам Гамалія розбив хурдигу (тюрму), поламав кайдани, випустив бранців. Поет у дусі народних дум прославляє і величає Гамалію:

Слава тобі, Гамалію,

На ввесь світ великий, –

На ввесь світ великий,

На всю Україну,

Що не дав ти товариству

Згинуть на чужині!

Отже, Т. Шевченко ще в ранній творчості почав розробляти історичну тему, джерелами якої були українські народні думи та історичні пісні, історичні праці, такі, як, наприклад, “История Малой России” Бантиш-Каменського, де описано походи козаків Гамалії.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Історична основа поеми Т. Шевченка “Гамалія”