Гєоргі Караславов “Горобець-молодець”

ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА 2-4 класи

2 КЛАС

ЛІСОВІ КАЗКИ

Урок 30

Тема. Гєоргі Караславов “Горобець-молодець”

Мета: дати короткі відомості про життя і творчість відомого болгарського письменника Гєоргі Караславова; викликати інтерес до його творів; розвивати навички виразного читання, вміння зіставляти народні та літературні казки; виховувати моральні якості, вчити засуджувати зарозумілість і зазнайство.

Обладнання: книжка “Лісові казки”; портрет Г. Караславова; малюнки казкового будинку, горобця; підручник; робочий

зошит.

ХІД УРОКУ

І. Емоційне налаштування на урок

Будемо у світ знань мандрувати,

Будемо казку нову вивчати,

Перед нами нелегкі задачі,

Тож побажаємо всім удачі.

II. Актуалізація опорних знань

1. Бесіда

– Чи ви коли-небудь замислювались над тим, чому так довго живуть казки? (У казках збережено душу народу, його переживання і мрії. У казках завжди добро перемагає зло, а справжні людські якості є найвищою цінністю.)

– Народна казка як жанр усної народної творчості має дуже давню історію, літературна казка з’явилася значно пізніше. Пригадаймо, що їх споріднює і чим вони різняться.

2.

Робота в групах

– З поданих ознак виберіть ті, що характерні для даного виду казки:

1-ша група добирає ознаки літературної казки;

2-га група – народної.

Запис на дошці:

– є автор, немає автора:

– є казкар, виконавця казки немає;

– усна форма існування, письмова форма існування;

– текст змінений, текст незмінений;

– час створення відомий, час створення невідомий;

– негативний чи позитивний герой;

– добро перемагає зло.

– Які ознаки є спільними?

3. Дидактична гра “Казковий палац”

– У королівстві літератури всі казки мешкають в одному великому палаці: на першому поверсі – казки про тварин, на другому – побутові казки, на третьому – чарівні. (На дошці – малюнок триповерхового будинку з написами типів казок.)

III. Повідомлення теми й мети уроку

– Сьогодні ми з вами побуваємо на першому поверсі, де розмістилися казки про тварин.

Чарівна скринька пропонує вам чудову зустріч з казкою Гєоргі Караславова “Горобець-молодець”. Ми будемо вчитися виразно читати текст, аналізувати вчинки й характери дійових осіб, висловлювати свою думку про прочитане, вправлятися у вибірковому читанні, читанні за особами.

1. Розповідь учителя про автора та твори Г. Караславова

– Найбільшої слави дитячий письменник зажив після виходу “Лісових казок”, герої яких дуже схожі на людей. Вони змушують читачів оцінювати й аналізувати себе і свої вчинки.

2. Читання казки вчителем і підготовленими учнями (комбіновано)

3. Інтерактивна форма роботи “Мозковий штурм”

– Чим була стурбована Горобчиха Ковтнишмат?

– Що розповів Ласун, коли повернувся?

– За що всі розхвалювали його?

– Що трапилося з Горобцем-молодцем?

4. Словникова робота. Робота в зошиті

– Працюємо в парах.

Читання слів “луною”: необачний, заголосила, шугнув, з’юрмилися, захурделило, зойкнув, шугає, промерзлі, мигтіли, скоцюрблений, марнолюбство, гребінь даху.

Пояснюємо значення слів.

5. Виразне читання учнями, осмислення й аналіз прочитаного. Робота в зошиті

– Де зимували всі горобці?

– Що думали про Ласуна горобці, коли чекали на його повернення?

– Чому рішення Горобця-молодця сполошило горобину зграю?

– Чи можна вважати його рішення геройством?

6. Вибіркове читання

– Що розповів Ласун, коли повернувся?

– За що всі розхвалювали його?

– Яке рішення прийняв Горобець-молодець?

– Які риси характеру проявились у ньому при цьому?

7. Читання за особами

IV. Фізкультхвилинка

V. Узагальнення знань

1. Робота за малюнком

– Знайдіть і прочитайте, як описано у творі зображений на малюнку епізод.

2. Творча робота. Робота в зошиті

– Чому, на вашу думку, загинув Горобець-молодець?

– Чи згодні ви із Цвіриликом-співцем?

– Чому він, цей старий горобець, сумно відвів погляд від задубілого на морозі Горобця-молодця?

– Яким має бути геройство?

– Що таке марнославство?

3. Пофантазуймо!

– Уважно вивчіть імена горобців. Чому автор так назвав своїх персонажів? Може, це пов’язано з їхньою вдачею?

4. Виступ “Довідкового бюро”

Слухання повідомлень про горобців з рубрики “Цікаво знати”.

5. Робота над прислів’ями. Робота в зошиті

– Поясніть їх значення.

– Яке з прислів’їв вам найбільше сподобалося? Чому?

VI. Підсумок уроку

– Чи сподобалась вам казка?

– Кого ви засуджуєте?

– Що б ви порадили Горобцю-молодцю? (Робота в зошиті)


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

Гєоргі Караславов “Горобець-молодець”