Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; учити узагальнювати, висловлювати оцінні судження; розвивати вміння аналізувати, пояснювати переносне значення слів, висловів; виховувати почуття відповідальності за свої слова і вчинки.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
– Доброго ранку! – травам росистим.
– Доброго ранку! – квітам барвистим.
– Доброго ранку! – сонечку ясному.
Людям усім і всьому прекрасному.
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Робота в
Учитель видає першому учаснику кожної групи текст скоромовки. За сигналом учителя перші учасники кожної групи мовчки читають скоромовку. Розказують пошепки наступному учасникові своєї групи і т. д. Яка команда швидше передасть скоромовку до останнього гравця, та й виграла.
Останній учасник кожної групи має розказати скоромовку.
Дзюрчить у лісі джерело,
Вода дзеркальна в ньому.
Допомагає джаз лісний
Перебороти втому.
2. Гра “Склади прислів’я”
Робиш добро – не кайся, | Того й наберешся. |
Все | А добрі діла. |
Не одежа красить людину, | А зла уникай. |
З ким поведешся, | А робиш зло – на зло й сподівайся. |
– Поясніть, як ви розумієте ці прислів’я.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра “Хто краще?”
Конкурс на краще виразне читання вірша Грицька Бойка “Хвастунець”.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з веселими віршами Грицька Бойка.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Гра “Передбачення”
– Прочитайте заголовок з відповідною інтонацією.
“Відпочити ніколи”.
“Відпочити ніколи”!
“Відпочити ніколи”?
– Як ви вважаєте, про що йтиметься у вірші, який має такий заголовок?
2. Виразне читання вірша вчителем (с. 115)
– Чи сподобався вам вірш?
– Який настрій він у вас викликав?
– Які картини ви уявляли, слухаючи його?
3. Словникова робота
Читання слів “луною” за вчителем; “буксиром” у парах
Ганок | Читаю |
Морока | Загораю |
Зачитався | Канікули |
Розпочались | Відпочити |
– Прочитайте спочатку всі дієслова, потім – іменники.
– Доберіть синонім до слів морока (клопіт); загораю (засмагаю).
4. Фізкультхвилинка
5. Гра “Бджілки”
Самостійне напівголосне читання вірша учнями
– Хто є головним героєм вірша?
6. Робота в парах. Підготовка до виразного читання вірша
– У якому темпі, з якою інтонацією, силою голосу будете читати вірш?
7. Виразне читання вірша учнями
8. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання
– Яку проблему не може розв’язати хлопчик?
– Що він робив кожного ранку?
– Куди його приводила стежка-стрічка?
– Що він робив біля річки?
– Яка прикрість сталася з ним?
– Чи справді хлопчику ніколи відпочити?
– Що б ви йому порадили?
9. Вправи на розвиток техніки читання
1) Гра “Дочитай рядок до кінця”.
Учитель або учень називає перше слово певного рядочка вірша, а клас має швидко знайти і дочитати рядок.
2) Гра “Знайди риму”.
Канікули – (ніколи).
Ранок – (ганок).
Стрічка – (річки).
Читаю – (загораю).
Зачитався – (не скупався).
Морока – (боки).
У ліжку – (книжку).
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Який твір вивчали на сьогоднішньому уроці?
– Хто автор цього твору?
– Яка тема вірша?
– З яким настроєм завершуєте урок?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати вірш (с. 115).