ФРАНСУА РАБЛЕ
(1494-1553)
Про Франсуа Рабле розповідають чимало легенд, оскільки він був людиною яскравою і колоритною. Проте безсумнівних відомостей про його життя збереглося небагато. Вважають, що він народився близько 1494 р. в чудовому куточку Франції – Турені, в родині правника. Мати хлопчика рано померла, і його віддавали на виховання до різних монастирів. У двадцять п’ять років він сам став ченцем, щоправда, невдовзі втік з монастиря і мандрував країною від одного університету до іншого.
Прослухавши курс медицини, він склав
“Жахливі й страшні діяння та подвиги широковідомого Пантагрюеля” – так називалася книжка, що побачила світ першою за підписом Алькофрібас Назьє, де автор зашифрував своє справжнє ім’я (таке явище зветься анаграмою). Далі вийшла книжка “Безцінне життя великого Гаргантюа, батька Пантагрюеля” (1534); третя з’явилася лише через 12 років, які Рабле через складні політичні обставини був змушений провести поза Францією. Власне, відтоді
Видав ще четверту і написав п’яту книжки того великого твору, що має сучасну назву “Гаргантюа і Пантагрюель”.
Обставини смерті Франсуа Рабле точно не відомі, проте до нас дійшло кілька епітафій – коротких надгробних написів або стислих висловів про померлого. В одній з них говориться, що в пеклі тепер весело, оскільки Рабле і там зуміє розсмішити.
Книжка Рабле “Гаргантюа і Пантагрюель” – унікальна, неповторна, незвичайна. Вона розповідає про велетнів-королів, і в ній, мов на карнавалі,- надмірне, гіперболізоване, розкуте, гротескове (тобто безмірно, до фантастичного перебільшене, коли вже комічне й трагічне стають нероздільними), рухливе, надто живе… Але ж не забуваймо, що все це відбувалося в похмуру добу Середньовіччя, коли в Європі панували заборони і забобони, інквізиція і ворожнеча. Франсуа Рабле був одним з перших гуманістів Відродження – тих, хто повірив у Людину і людський Розум. “Гаргантюа і Пантагрюель” – це книжка, не адресована дітям.
У ній їдко висміюється, сатирично зображується сучасне авторові середньовічне суспільство з його суворими законами, аскетизмом і фанатизмом, необмеженим пануванням католицької церкви. В алегоричній формі показано тут історію людства.
У творі безліч алюзій, натяків та метафор, які допомагають читачеві заглибитися в історію, духовне життя, літературу. Водночас Франсуа Рабле – гуманіст, який надає великого значення вихованню людини, оскільки від цього, на його думку, залежить майбутнє не лише того, кого навчають і виховують, а й усього людства. Тому починають знайомство з його книжками з дитинства.