II семестр
З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження)
ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 2
Урок 62. ЕМОЦІЙНІСТЬ. КАТЕРИНА ПЕРЕЛІСНА “ЗМЕРЗ”
Мета: ознайомити учнів із творчістю Катерини Перелісної; вдосконалювати навички свідомого виразного читання віршованих творів; розвивати уяву, образне мислення; збагачувати активний словник учнів; виховувати допитливість, любов до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Прочитай, зрозумій!
ХТО РОЗПЛУТАЄ СЛОВА?
За струмком дзюрчить село,
Небо
В сонечко
У ставку сплеснувся шпак,
У садку співа щупак,
Вистрибнув на півня пліт,
Кукурікнув сірий кіт,
Сіла квітка
На бджолу,
Дуб старий
Спиляв пилу…
Хто ж
Розплутає слова?!
Ви
Не зможете бува?
В. Шаройко
2. Читай, відповідай швидко: хто це, або що це?
Свіже, прохолодне, чисте – … (повітря).
Пекуче, палюче, гаряче – … (сонце).
Справжній, вірний, щирий – … (друг).
Чисте, безхмарне, блакитне – … (небо).
3. Робота над скоромовкою
Тишком-нишком Вийшла мишка із нори,
В шкряботушки Ніс і вушка догори.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра
Діти виходять до дошки, де розміщена виставка їхніх робіт, коментують кожен свою роботу.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні ми ознайомимося із творчістю письменниці Катерини Перелісної.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Біографічна довідка
– Катерина Перелісна (Катерина Федорівна Глянько-Попова) (1902 – 1995) – українська поетеса і письменниця, авторка численних творів для дітей.
Народилася Катерина 1902 р. у Харкові.
Навчалася в українській гімназії ім. Б. Грінченка у Харкові. У цій гімназії викладали найкращі харківські україністи.
Твори Катерини Перелісної навіть покладені на музику.
Її лагідні вірші, мов ніжні сонячні промінчики, зігрівають душу.
2. Опрацювання вірша Катерини Перелісної “Змерз” (с. 65-66)
1) Робота над загадкою.
– Я ловлю комах, жучків,
Їм маленьких черв’ячків,
В теплий край я не літаю,
Під стріхою хату маю.
Цвірінь – сів я на хлівець,
Зовуть мене… (горобець).
– Як живеться горобчикові взимку? Прочитаємо, як про це у своєму вірші говорить поетеса.
2) Виразне читання вірша вчителем.
– Які картини постали у вашій уяві під час слухання вірша?
Фізкультхвилинка
3) Читання вірша учнями.
4) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
– Що почула поетеса у цвірінчанні горобчика? Знайдіть у тексті вірша окличні речення.
– Для чого використовує їх авторка? З яким проханням звертається горобчик до дитини?
– Доведіть за текстом, що поетеса співчуває горобчикові, переживає за нього.
– Чи можна сказати, що вірш емоційний, тобто насичений почуттями, переживаннями?
5) Гра “Знайди риму”.
Летить… (цвірінчить), закриває… (шукає), цвірінь… (кинь), холодний… (голодний).
3. Гра “Рибки”
Самостійне мовчазне читання учнями тексту Віктора Терена.
– Про кого ви прочитали текст? Як ви здогадалися, що письменник пише про горобчика? Прочитайте опис пташки.
Довідкове бюро
Свитка – старовинний довгополий верхній одяг, звичайно з домотканого грубого сукна
– Які слова допомагають зрозуміти хвилювання письменника за пташку взимку?
– Які рядки, з прочитаного тексту й вірша “Змерз” подібні за змістом?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
– Який висновок для себе зробили?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Уяви, що взимку горобчик щодня прилітав до годівниці й потоваришував із тобою. Придумай і розкажи історію своєї дружби з пташкою.