ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА 2-4 класи
2 КЛАС
ЛІСОВІ КАЗКИ
Урок 31
Тема. Едуард Шим “Скільки живе бджола”, “Смужки і плямки”
Мета: формувати в учнів уявлення про особистість видатного російського письменника Едуарда Шима; вдосконалювати вміння виділяти у творі головну думку, характеризувати дійових осіб; розвивати навички виразного читання, вміння обгрунтовувати свою думку, усвідомлювати доцільність і мудрість світу природи, правильну поведінку людини у взаєминах з природою; виховувати любов до природи.
Обладнання:
ХІД УРОКУ
I. Емоційне налаштування на урок
Пролунав уже дзвінок –
Починається урок.
Тож і ми часу не гаймо
І у подорож рушаймо.
II. Актуалізація опорних знань
Учень
Розпочинаймо подорож у казку
Дотепну для всіх нас підказку.
Хай герої її завітають до нас,
З нетерпінням чекає наш клас.
Учениця
Казок чимало є на світі
І веселих, і сумних.
Хіба зможемо прожити
Ми без них?
Казка стукає у двері, тож запросимо її!
Учні
Казко, казко, завітай!
Нас гарненько привітай!
Заходить
Казка. Запрошую вас у подорож до прекрасного світу казок.
>> Вікторина
– Чи добре ви знаєте казки?
Завдання. Назвати автора і назви казок, яким належать ці уривки.
1) “…Я зараджу твоїй біді, сказала фея. – Але пам’ятай: додому мусиш повернутися до півночі, бо рівно опівночі скінчаться мої чари”. (Шарль Перро “Попелюшка”)
2) “…Як же зраділи гноми! Вони радісно кричали, стрибали, співали й танцювали”. (Брати Грімм “Білосніжка та сім гномів”)
3) “…Ох, дуже погано! – сказала принцеса. – Я майже всю ніч не заплющила очей. І що це потрапило мені в ліжко! Я лежала на чомусь твердому…” (Г. К. Андерсен “Принцеса на горошині”)
4) “…- Тоді не за своє діло не берися! – сердито сказала щука і зникла в темній глибині” (Е. Шим “Лебідь, рак і щука”)
Заходить Червона Шапочка із корзиною в руках.
– Чи здогадалися, хто я?
– У моєму кошику речі. З якої вони казки? (Робота в зошиті)
– Ключ – “Золотий ключик”.
– Ковбаса – “Три бажання”.
– Три горішки – “Три горішки для Попелюшки”.
– Булава – “Кирило Кожум’яка”.
– Дзеркало – “Білосніжка та сім гномів”.
– Лук і стріла – “Царівна жаба”.
– Черевичок – “Попелюшка”.
– Качина пір’їна – “Кривенька качечка”.
– Мед – ???
Проблемне запитання:
– То з якої казочки мед?
III. Оголошення теми і мети уроку
– Де ж береться мед? (Відповіді учнів.)
– Сьогодні ми опрацюємо казки Едуарда Шима “Скільки живе бджола?”, “Смужки й Плямки”, приділимо увагу вдосконаленню навичок виразного читання, навчимося читати за особами, переказувати, характеризувати дійових осіб, визначати головну думку казки.
Побуваємо в чудовій країні – Росії, що межує з Україною. (Демонстрування на мапі.)
1. Розповідь учителя про автора й твори Едуарда Шима
З’являється Бджілка і запрошує до себе на гостину на запашні луки.
2. Виразне читання казки вчителем
3. Словникова робота. Робота в зошиті
В’юнко – міняючи напрям руху.
Читання слів швидко і правильно: бджілка, кульбаба, шерстинка, обтріпалися, повитиралися, усього-на-всього.
4. Читання твору учнями, його аналіз. Робота в зошиті
– Від чийого імені йде оповідь у казці?
– За ким спостерігав автор?
– З яких рослин Бджілка збирала мед?
– Чому бджоли живуть недовго?
5. Складання опису бджоли (за малюнком). Робота в зошиті
6. Вибіркове читання
– Як бджоли збирають пилок з квітів?
– Чому бджіл не можна займати і не варто їх боятися?
– Скільки живе бджола?
>> Фізкультхвилинка
7. Читання за особами
8. Складання розповіді за малюнком
9. Переказ казки
– Що ви дізналися про бджолу з цього твору?
10. Творче завдання
– Як ви ставитеся до цих комах?
– Яку користь приносять бджоли, крім меду?
11. Робота над прислів’ями. Робота в зошиті
– Які українські прислів’я про бджіл ви знаєте?
12. Гра “Хто швидше?”
Позмагаймось, хто швидше знайде абзац зі словами:
– не зачепить;
– повитиралися;
– доля.
– Знайдіть речення за поданими початком, закінченням, серединою:
– Я туди…;
– …не побачить;
– … давай по ній кружляти.
IV. Узагальнення й систематизація знань. Робота в зошиті
– Як звати головного героя твору?
– Чи викликав він у вас симпатію?
– Чи хотілося вам допомогти бджілці?
– Яка головна думка твору?
V. Підсумок уроку
– Пропоную вам, діти, звернутися до шкільної бібліотеки, взяти книжку Е. Шима “Лісові розмови” і прочитати її.