Для запису зображення в системах телевізійного контролю служать спеціалізовані відеомагнітофони (табл. t4_07). Вони ведуть безперервний запис протягом 3…960 годин на стандартну відеокасету. Одним з важливих параметрів відеомагнітофона є його розв’язна здатність при записі зображення й надійність його роботи
Високий дозвіл запису дозволяє фіксувати дрібні деталі, а надійність важлива у зв’язку з тим, що такий відеомагнітофон призначений для безперервної роботи протягом декількох років
Hа передньої панелі під кришкою перебувають
Спеціалізовані відеомагнітофони працюють в ” старт-стопном” режимі. Залежно від установленого часу запису на відеоплівці фіксується, наприклад, один з
Для цього він містить програмувальний таймер. Перегляд запису на моніторі дозволяє відновити події як з метою виявлення порушника, так і аналізу дій охорони у випадку тривоги. Функціональні можливості спеціалізованих відеомагнітофонів: запис і відтворення чорно-білого або кольорового зображення; програмування режимів запису (3 год, 12 год, 24 год, …
960 ч); висновок на екран часу й дати; здійснення запису по таймері або по зовнішньому сигналі; програмування таймера з установкою щоденного початку й закінчення запису, а також установка режиму запису на тиждень; спеціальні режими відтворення (покадровое відтворення, пауза, швидкісний пошук вперед та назад); стоп-кадр; видача сигналів синхронізації на зовнішні пристрої; врограммирование режимів роботи при спрацьовуванні сигналізації; реєстрація часу аварійного відключення харчування; зберігання інформації в енергонезалежної пам’яті. У багатокамерних системах відеоспостереження відеомагнітофони використовуються разом з відеокомпресорами й мультиплексорами
Відеокомпресори
Відеокомпресор (квадратор) – пристрій, що дозволяє на екрані монітора одночасно спостерігати в режимі реального часу зображення від декількох відеокамер і записувати його на відеомагнітофон (табл. t4_09). Hаличие входу тривоги ( ALARM-Вхід) дозволяє підключити до відеокомпресора систему сигналізації, щоб при її спрацьовуванні автоматично підключити необхідну камеру для спостереження за об’єктом тривоги. Відеокомпресор дозволяє виводити на екран зображення від 1 до 8 відеокамер (більше використовується рідко). Вони прості в керуванні й дозволяють спостерігати на екрані одного монітора зображення в комбінаціях, обраних оператором. Комбінації можуть бути довільними.
Вони можуть оснащуватися пультом дистанційного керування й режимом “екран в екрані”. У такому режимі можна виводити обрані зображення великим планом, а в малих вікнах розташовувати що залишилися
Мультиплексори
Мультиплексор дозволяє послідовно виводити на монітор і записувати на один відеомагнітофон інформацію від декількох телевізійних камер. При цьому запис здійснюється без втрати якості зображення. Це досягається послідовним записом кадрів із всіх відеокамер на відеокасету. При цьому мультиплексор може виводити зображення як від всіх камер відразу, так і послідовно одну за іншою.
До мультиплексорам можна підключити систему сигналізації до ALARM-Входу. У деяких моделях це дасть можливість автоматично включити ту камеру, де відбулося порушення. Більшість мультиплексоров мають режим “динамічного розподілу часу запису” для кожної камери, а моделі MV-209 і MV-216 – убудований детектор руху.
Детектори руху При числі камер більше чотирьох увага оператора розсіюється й ефективність спостереження знижується. При охороні великих об’єктів, таких як банк або завод, потрібна установка великої кількості камер. Вирішити цю проблему можна установкою детекторів руху, які привернуть увагу оператора при виникненні якого-небудь руху в поле зору камери.
Детектори руху обробляють відеозображення від телекамер і при необхідності можуть включати відеомагнітофон для запису зображення або подавати сигнал тривоги. Детектор реагує на зміну зображення об’єкта (контраст або рух) і подає сигнал тривоги. При цьому зображення від камери розбивається на зони й задається чутливість реакції датчика руху.
Hапример, він настроюється таким чином, щоб не реагував на дрібних птахів і тварин при зовнішній установці. У детектор убудований індикатор тривоги на светодиодах і гучномовець. Є також звуковий “тривожний” вихід для підключення зовнішнього звукового підсилювача й відеомонітора. Матричні комутатори При великій кількості камер ефективність роботи оператора може бути підвищена шляхом застосування матричних комутаторів (табл. t4_12).
Матричний комутатор дозволяє створити гнучку й нарощувану систему безпеки, у яку можуть входити не тільки системи телевізійного спостереження, але й системи охорони й контролю доступу. При наявності детектора руху, комутатор самостійно відслідковує ситуацію й, у випадку тривоги, виводить зображення від камер на монітори. Предустановки дозволяють задавати комутатору “маршрут” огляду об’єкта. При цьому на монітор будуть виводитися зображення обраних камер, змінюватися збільшення трансфокатора й т. д. Такий режим називається режимом “вартового”.
Поява порушника можуть відслідковувати системи охорони й контролю доступу, підключені до комутатора. Вони подають сигнал тривоги, виводять на монітор зображення “тривожного” об’єкта й виконують інші необхідні дії. Матричний комутатор дозволяє звільнити стіл оператора від великої кількості пультів керування. Керування обраною камерою і її поворотним пристроєм оператор здійснює джойстиком. Схема роботи з матричним комутатором проста й доступна.
Один комутатор може взяти на себе функції керування 128 поворотними пристроями, трансфокаторами й камерами. Поворотні й захисні пристрої відеокамер При контролі периметра прямокутного будинку використовують від двох до чотирьох камер. Вибір визначається вимогами наочності подання відеоінформації про оперативну обстановку. При установці чотирьох камер оператор на екрані монітора може одночасно спостерігати весь периметр будинку. При установці двох камер на поворотних пристроях одночасно можна спостерігати тільки половину периметра будинку.
При цьому поворотні пристрої дозволяють контролювати прилягаючу до будинку площа. У випадку контролю периметра або перед будинком, камери встановлюються в захисних кожухах. Вони охороняють камеру від впливу зовнішнього середовища.
Кожуха для середньої кліматичної смуги повинні мати автоматичний підігрів для роботи в холодну пору року. Захисні кожуха призначені для роботи в широкому діапазоні кліматичних умов і дозволяють використовувати різні комбінації телевізійних камер і об’єктивів. Кожух забезпечується солнцезащитним козирком, платою для установки камери, нагрівачем, термостатом і комунікаційною панеллю. Ряд кожухів забезпечується додатковим устаткуванням – вентилятором, двірником і омивателем скла.
Поворотні пристрої для відеокамер призначені для розширення кута огляду камер. Камера, будучи встановленої на поворотний пристрій, переміщається в горизонтальному й вертикальному напрямках. Поворотні пристрої для зовнішньої установки можуть працювати в складних погодних умовах, при температурі до -50°. Для керування поворотними пристроями в