Печеніги й роси. Погляд з Візантії

Як уже говорилося, греки росами називали народ русь, а Росией – держава Русь. Імператор Костянтин Багрянородний залишив енциклопедичний і одночасно повчальний трактат, відомий під умовною назвою “Про керування імперією”. У першій його частині, написаної в 948-952 гг. для сина Романа, Костянтин дає ради із приводу того, як будувати зовнішню політику з “ськіфськими”, тобто варварськими народами. Із цього приводу є сюжет на рахунок русі й печенігів.

…печеніги стали суміжними також росам, і частенько, коли в них немає миру один

з одним, вони грабують Росию, наносять їй значна шкода, і роси стурбовані тим, щоб мати мир з печенігами. Адже вони купують у них корів, коней, овець і від цього живуть легше й ситніше, оськільки жодного зі згаданих тварин у Росии не водилося. Проти вилучених від їхніх меж ворогів роси взагалі відправлятися не можуть, якщо не перебувають у світі з печенігами, тому що печеніги мають можливість – у той час, коли роси вийдуть від своїх, – напавши, усе в них знищити й розорити…

І в царственого цього граду ромеев (Константинополя – Царьграда росіян літописів), якщо роси не перебувають у світі з печенігами, вони з’являтися

не можуть, ні заради війни, ні заради торгівлі, тому що, коли роси із човнами приходять до річкових порогів і не можуть минути їх інакше, чим витягшись свої човни з ріки й переправивши, несучи на плечах, нападають тоді на них люди цього народу печенігів і легко – не можуть же роси двом трудаи протистояти – перемагають і влаштовують різанину.

(Костянтин Багрянородний. “Про керування імперією”)

Древня Русь у світлі іноземних джерел. М., 1999. С. 95.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Печеніги й роси. Погляд з Візантії