Видатний український письменник, громадський діяч, видавець, перекладач, етнограф, історик, соратник Шевченка по Кирило-Мефодіївському товариству і продовжувач його ідеї боротьби за незалежну державу, – Пантелеймон Куліш. У 1857 році роман “Чорна рада” вийшов друком, здобув високу оцінку критиків. Це не тільки історичний, а й соціальний твір, бо в ньому правдиво показано суперечності між різними верствами населення. Саме вони і призвели до так званої “чорної ради” у 1663 році.
Після смерті Богдана Хмельницького в добу Руїни на
Автор провів величезну дослідницьку роботу і опрацював літописи, архівні документи, історичні пісні та думи. У творі автор показує різницю в поглядах і діях козацької старшини, духовні цінності та інтереси Сомка і Брюховецького; розкриває причини поразки Сомка, відмову його від порятунку й подальшої боротьби; змальовує розбрат на Україні. Як бачимо, роман “Чорна рада” П. Куліша багатопроблемний.
Це роман-хроніка, який подає реальні події минулого, змальовує людей різних прошарків тієї епохи, ураховуючи складність історичних обставин у тогочасній Україні.