“Чи може душа бути рівноцінною платою за вічну молодість” за романом О. Уайльда “Портрет Доріана Грея”

Роман Оскара Уайльда “Портрет Доріана Грея ” був опублікований у 1891 році. Твір викликав бурхливу критику і обурення серед людей того часу. Повне осквернення всіх моральних принципів головними героями і їх аморальну поведінка суперечили філософській ідеї про добро і зло, про красу тіла і душі.

Сюжет нагадує “Фауста” Гете, де був присутній диявол і людина – жертва своїх вад.

Побачивши свій портрет, молодий Доріан, головний герой роману, виголосив фатальну фразу про те, що віддав би свою душу за те, щоб старів його портрет,

а він залишався вічно молодим і прекрасним. І він віддав душу. Закоханий у власну молодість і красу, він віддав душу і все добро за володіння вічним життям.

На мій погляд, у романі чітко прописані герої добра і зла. Прообраз ангела-хранителя взяв на себе художник Безіл Холлуорд, що написав портрет Доріана Грея. Він був вкрай прив’язаний до хлопця, захоплювався його красою і тонкою душевною натурою. Протягом усього роману Холлуорд волав до совісті головного героя.

Щиро співчував Доріану, коли померла його кохана Сібілла. Художник був уособленням духовного багатства, совісності, доброти і милосердя. Останні спроби

наставити Доріана на шлях істинний закінчилися смертю для Холлуорда.

Убивши друга, Грей лише на мить задумався про скоєне.

Прообраз диявола і спокусника уособлює близький друг Грея – аристократ лорд Генрі. Як Мефістофель, Генрі підштовхує Доріана до порочних вчинків, сіє в ньому ідею аморальності, плутає душу, руйнує принципи. Сам не беручи участь у злочинах і розвагах, Генрі схвалює все чорне і неправильне, що з’являється в душі і житті Доріана. Лорд плутає думки головного героя і втягує у свою ідею гедонізму, де головною чеснотою є задоволення, а досягнення його будь-яким шляхом – метою всього життя.

Нездатність зруйнованої духовності Грея відрізняти погане від хорошого, призводить до того, що він випробує все: і наркотики, і вбивства, і безладні любовні зв’язки. Він більше не здатний нікого полюбити.

Філософія роману проста. Зло руйнує душу людини. На початку отримуючи задоволення, Доріан не усвідомлював, що надалі стане сам жертвою цих вад.

Коли все, що він цінував, поважав і любив, зникло, коли він зрозумів, що вже нічого не подарує йому насолоди, коли усвідомив, що душа ніяк не може бути рівноцінною платою за вічну молодість, тоді Грей і прийняв єдино правильне рішення – звільнити свою душу, заточену в портреті, і знайти спокій. Адже справжня краса будь-якої людини – в його душі, духовності та доброті. І хоча ми з роками втрачаємо зовнішній вигляд, старіючи і в’янучі, але душу не втрачаємо – її ми з роками збагачуємо.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

“Чи може душа бути рівноцінною платою за вічну молодість” за романом О. Уайльда “Портрет Доріана Грея”