Боротьба І. Франка за єдину українську літературну мову
Комплекс питань щодо мови й нації в аспекті світобачення Франка розглядаємо на тлі тих національно-мовленевих процесів, що були характерні для України наприкінці XIX ст.
На початку літературної діяльності Франка у Східній Україні вже було закладено міцні основи української літературної мови. У Галичині ж точилася “азбучна війна” між москвофілами та народовцями.
У Львові Франко також дотримувався фонетичного правопису, невід’ємно пов’язуючи його з народною мовою.
Могутню підтримку Франкові в боротьбі з москвофільським “язичієм” надав М. Драгоманов своїми листами до редакції “Друга”.
У 70-х роках XIX ст. розпочиналася дискусія з приводу “проблеми шляхів розвитку української літератури рідною мовою”, яка точилася впродовж тривалого періоду.
Виступи Франка у справі правопису не були звичайною “війною з буквами”. Це була надзвичайно важка праця в галузі створення демократичної культури в Галичині.
У статті “Літературна мова і діалект” І. Франко висловлює думку про те, що галицькі письменники повинні писати мовою І. – Котляревського,
Проте в умовах державної роз’єднаності українців у цей період І. Франко слушно обстоював право галицьких письменників на окремі елементи місцевої мови в своїх творах у потребах реалістичного зображення життя галицького населення.
Франко виступав за єдність української літературної мови на широкій основі говірок Наддніпрянської України, розраховуючи, що в подальшому своєму розвитку вона вбиратиме в себе і значний лексико-фразеологічний матеріал говорів української мови, мовні скарби всіх територіальних груп українського народу.
Отже, у процесі формування і становлення єдиної української літературної мови на народній основі Франкові належить виняткова роль. Він послідовно утверджував думки про те, що мовні питання повинні підпорядковуватися загальнодемократичному визвольному духові за права українського народу.