Площа Австралії майже така ж, як і площа США. Цей острів-континент омивають води Тихого океану зі сходу, Індійського океану з заходу, а також чотири моря: Тасманове, Коралове, Арафурське й Тиморське. Материк простягнувся зі сходу на захід на 4000 км, з півдня на північ на 3200 км.
Найпівнічніша крапка країни – це мис Кейп-Йорк, що знаходиться в чотирьох кілометрах від екватора.
Найвища крапка країни – 2230 м – гора Косцюшко у Великому Вододільному хребті. Ці “австралійські гірські ланцюги” простираються від Вікторії на півдні, йдуть
Нестача води є головною проблемою Австралії. Отут рідко випадають дощі. Саме тому великі простори країни вкриті вбогою рослинністю.
Незважаючи на одноманітну природу внутрішньої частини континенту,
Австралія – малонаселений континент: отут нараховується приблизно 18 млн. жителів, алі при цьому Австралія є однією йз самих урбанізированих країн світу. Дві третини населення проживають в адміністративних центрах штатів і на узбережжях. Великі центральні райони, що колися знаходилися майже в повній ізоляції, з чим вдалося покінчити завдяки радіо й авіації, майже не заселені людьми
Найголовніша ріка Австралії – Муррей. Вона відокремлює один від одного два штати: Новий Південний Уельс і Вікторію. На південному заході ріки створюють єдиний водний басейн Австралії.
Бережи Муррея стали величезними зрошуваними садами. Отут займаються тваринництвом, виробляють молочні продукти, вирощують зернові, овочі й виноград. Довжина Муррея 2766 км, ця ріка збагачується та-лими водами з гір лише у верхній течії.
У деякі роки води Муррея не можуть пробитися через пересипнув, що знаходиться в гирлі ріки, недалеко від Аделаїди. Води ріки Сноуі, що бере свій качан у гірському масиві Косцюшко, були відведені в басейн ріки Муррей завдяки двад-цятикілометровому тунелю. Австралія має серйозні проблеми через відсутність яких – небудь інших водних мереж
Великі австралійські гірські ланцюги являють собою скоріше плато, ніж справжні гори. У помірних районах Сіднея й Канберри піщані плато утворюють Блакитні гори. Ці гори вкриті лісами, наполовину захованими під блакитним серпанком евкаліптів. Південніше Канберри піднімається найвища вершина Австралії – гора Коса-Цюшко. Цей гірський масив високий і тому вкритий снігом більшу частину долі.
Австралійці катаються на лижах по гірських схилах між евкаліптами.
Біля північно-східних берегів знаходиться найбільший у світі кораловий риф, довжина якого становить більш 2000 км. Великий Бар’єрний риф складається з безлічі невеликих островів з тепліємо тропічним кліматом, розташованих на тій же широті, що й Гаваї. Назвемо деякі з їх: Лізард-Айленд, Хейман-Айленд, Херон-Айленд, Орфюс-ай-ленд, Бедарра-Айленд, Хамілтон-Айленд, Данк-Айленд.
Низькі бережи крайньої тропічної півночі вкриті непрохідними мангровими лісами, зокрема поблизу затоки Карпентарія. Серед вологих джунглів і лісів усюди зустрічаються рівнини, на яких пасуться череди овець. На цих просторих пасовищах піднімаються мертві ве-летні-евкаліпти.
Евкаліпти загинули саме через ті, що землі перетворили в пасовища, алі ці засохлі дерева так і запозбавили на місці, щоб не витрачати сили на їхню вирубку й транспортування.
Утбак, або буш, – це напівпосушливі внутрішні території. Однієї з причин постійної посухи в Утбаці є Великий Вододільний хребет, що зупиняє дощі. За цим гірським бар’єром простирається величезне кам’янисте плато, що займає дві третини континенту.
Через постійне вивітрювання поверхня цього району майже рівна.
Земля Австралії найдавніша й найпосушливіша на нашій планеті. Рельєф цієї країни найпласкіший. Неможливо зрозуміти, як це відбулося, алі острів-материк уник наслідків утворення гірських складок, що сім мільйонів років формували гірські рельєфи інших континентів.
Маленьке місто Аліс-Спрингс і знаменита гора Ерз-Доля, що утворюють географічний центр, “пуп” Австралії, охоплені кільцем пустель: на півночі лежить Центральна пустеля (резервація аборигенів), на півдні – Велика пустеля Вікторія, на сході – пустеля Симпсон. У західній частині континенту, у штаті Західна Австралія, майже уздовж берегів Індійського океану тягнуться червоні піски Великої Піщаної пустелі й пустелі Гібсона.
Однин з останніх “диких кордонів” планети, плато Кімберлі, розташовується на півночі австралійського заходу. На цьому великому плато розміщаються великі скотарські ферми, що займають такі величезні території, що худорба повертається в дикий стан. Відразу знаходяться неймовірно багаті рудники, у яких добувають рожеві алмази.
Геологія Австралії унікальна. Після мільйонів років ерозії живильні речовини, що утримувалися в грунті, практично зникли. Ці землі вважалися абсолютно непродуктивними. Алі зараз отут добувають багато корисних копалин: золото, нікель, свинець, залізо, марганець, олово