“Зайві люди” у творах Пушкіна й Лермонтова

У світі був він самотній. Байрон Цей рядок з поеми Байрона “Паломництво Чайльд Гарольда” обраний як епіграф не випадково. Байронов-Ский герой, розчарований у житті й людях, ображений у своїх кращих почуттях, з’явився одним з родоначальників галереї “зайвих людей” у світовій літературі. І не випадково з’явилися схожі за духом і умонастроєм персонажі у творах Пушкіна й Лермонтова. Самотнім, відкинутим суспільством або сам “зайва людина, що відвернулася від його,” не був тільки плодом фантазії кращих письменників того часу,

він був помічений як хворобливе явище духовного життя російського суспільства, викликане кризою суспільної системи. Образ “зайвої людини” у російській літературі дуже разноплановий як у своїх проявах, так і у формах зображення.

Романтичні герої Пушкіна й Лермонтова – натури жагучі, що бунтують. Вони не виносять залежності, одночасно розуміюЧи, що їхня несвобода – у них самих, у них душі

Їм здається, що залежними їх робить те суспільство, у якому вони живуть, однак, вступивши з ним у конфлікт, вони стають самотніми. Алі-До, герой поеми Пушкіна “Цигани”, пішовши від “неволі задушливих міст”

у циганський табір, хоче мати повну волю. Але це воля “для себе”.

Земфірі, та й нікому іншому, він цього не дозволяє. Старий-Циган, батько Земфіри, говорить йому: Ти не породжений для дикої частки

Ти для себе лише хочеш волі. У цій поемі виразилася пушкінська концепція свободи особи. Пушкіна вважав, що воля даної конкретної особистості, будь-якої людини кінчається там, де поЧи нається воля іншої людини. Кавказький бранець, герої однойменної поеми, обтяжений не умовними, а теперішніми веригами, і тому його мрії про волю здобувають цілком реальні обриси рідного краю, коханої людини: Я бачу образ вічно милий; Його кличу, до нього стремчюсь…

Юна черкеска ціною свого життя даровала йому довгоочікувану волю, але Чи буде він щасливий?

“Мцири” – це гімн життя. Любов до життя героя Лермонтова така, що він готовий заплатити за неї самим життям. І ніякого парадокса тут ні, тому що життя у в’язниці для Мцири – це смерть, а смерть на волі – частина життя, остання, але частина: Я мало жив, і жив у полоні. Таких два життя за одну, Але тільки повну тривог, Я проміняв би, якщо б міг.

Демон. “Дух вигнання”, якому знудило зло. Любов до Тамари розбудила в ньому бажання вірити добру, але творити його він так і не зміг

Тамара загинула: И знову залишився він, гордовитий, Один, як колись, у всесвіті. Дубровский і Вадим, герої однойменних добутків, ображені суспільством і принижені. Задовольнивши спрагу мести, обоє не змогли, однак, стати щасливими.

МахаюЧи й Ольга загублені, доля героїв – самітність. Реалізму Пушкіна й Лермонтова властиві інші форми зображення героїв, інші прийоми опису конфліктних ситуацій

Онєгін, Печорин, Сашка з однойменної поеми Лермонтова, Жорж Печорин з “Княгині Литовської”, Арбенин із драми “Маскарад” з’являються перед нами як цілком достовірні особистості, і їхній духовний мир розкривається в реальних ситуаціях. Поєднує їх всіх одна хвороба – російська нудьга, аналог англійського спліну, яким болів ще Чайльд Гарольд. Нудьга викликалася протиріччям між високою інтелектуальною культурою “російських європейців”, до яких належали всі передові люди того часу, і “азіатЧи ною” кріпосницьких відносин.

Люди з “озлобленим розумом, що кипить у дії порожньому”, і душею, зіпсованої світлом, вони нехтували суспільство, у якому жили, і були в ньому самотні. “Зайві люди” у творах Пушкіна й Лермонтова відкрили галерею “зайвих людей” у російському реалізмі: це Болконский, Обломів, Рудин, Лаврецкий.

Чеховський Іванов. У сучасній літературі це образи Левушки Одоевцева з роману “Пушкінський будинок” А. Битова, Зилова з “КаЧи ного полювання” А. Вампилова. Все це люди, кожний з яких міг би сказати про себе лермонтовскими рядками: И нудно, і смутно, И комусь руку подати В мінуту щиросердечної негоди…


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

“Зайві люди” у творах Пушкіна й Лермонтова